Mbi 9 mijë euro shitet një letër e destinuar për babanë e Anne Frankut
kuriozitete
Mbi 9 mijë euro shitet një letër e destinuar për babanë e Anne Frankut

Mbi 9 mijë euro shitet një letër e destinuar për babanë e Anne Frankut

Një letër e pa hapur dërguar babait të Anne Frankut, adoleshentes hebreje e internuar me familjen e saj në kampet naziste dhe autore e një ditari me famë botërore, u shit sot në ankand në Holandë.

Letra u shit për 9500 euro në një ankand në Amstelveen, pranë Amsterdamit, pikërisht aty ku Anne Frank dhe familja e saj jetuan në fshehtësi në korrik 1942 në një apartament, hyrja e së cilit ishte maskuar pas një biblioteke të rreme, shkruan ATSH.

Zarfi u dërgua në vitin 1942 në adresën ku jetonte familja që nga viti 1934, në sheshin “Merwedeplein” në Amsterdam, para se të jetonte në fshehtësi për t’i shpëtuar internimeve të hebrenjve në kampet famëkeqe naziste në Evropën Lindore.

© ZHURNAL 21.09.2018, 23:36 | T.E. | 465 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."