Klinika e Neurokirurgjisë zgjeron kapacitetet
maqedonia
Klinika e Neurokirurgjisë zgjeron kapacitetet

Klinika e Neurokirurgjisë zgjeron kapacitetet

Shkup, 21 shtator - Bëhet fjalë për zgjerimin e 30 metra katrorë, në të cilin do të vendosen 11 shtretër të rinj për pacientët.

Klinika informon se janë blerë edhe 4 aparate të reja, kurse të vjetrat janë plotësisht të servisuara.

 

“Kemi bërë zgjerimin e parë hapësinor për rreth 30 m2. Nga 110 m2, tani jemi rreth 140 m2 dhe riorganizim tërësisht arkitektonik të stafit mjekësor dhe vëzhgimit të pacientëve, si dhe për zonat e mbetura të magazinimit për ilaçe, furnizime mjekësore dhe tualete”,- deklaroi drejtori i Klinikës së Neurokirurgjisë, Vladimir Rendevski.

 

 

Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe, njoftoi modernizimin e mëtejshëm të klinikës me pajisje dhe metoda të reja në përputhje me standardet evropiane.

 

“Nga viti i ardhshëm planifikojmë të prezantojmë dy metoda, si  salla e parë hibride që do të ketë një angiografi – krevat lëvizës, diçka që nuk ekziston në vendet e rajonit dhe Da Vinci Robot, për fillimin e operacionit robotik”,- theksoi ministri i shëndetësisë, Venko Filipçe.

 

 

Për rritjen e personelit mjekësor do të ndikohet gjithashtu nga përmirësimi i cilësisë së shërbimeve shëndetësore.

© ZHURNAL 21.09.2018, 19:44 | T.E. | 2,594 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."