Pandat identifikojnë gjininë e kundërt vetëm me zë në distanca deri 20 metra
kuriozitete
Pandat identifikojnë gjininë e kundërt vetëm me zë në distanca deri 20 metra

Pandat identifikojnë gjininë e kundërt vetëm me zë në distanca deri 20 metra

Shkencëtarët kanë hedhur dritë mbi dyshimet për thirrjet e pandave.

 

Hulumtimet, siç raporton BBC, tregojnë se pandat gjigante komunikojnë vetëm përmes thirrjeve me njëri –tjetrin dhe identifikohen edhe në largësi prej 20 metrave.

 

Por ata vetëm mund ta deshifrojnë gjininë e Pandës tjetër, vetëm nëse janë më pak se 10 metra larg, transmeton kp.

 

Në të kundërt, kafshët që jetojnë në savanën e hapur, siç janë elefantët afrikanë, mund të komunikojnë në distanca prej 1 km.

 

Studiuesit kanë ardhur në këto rezultate pas matjeve që kanë bërë të zërave që kanë lëshuar pandat gjigante gjatë kohës kur kanë ftuar pandën e gjinisë tjetër në takim.

 

"Gjetjet tona tregojnë se shumica e komunikimit akustik në të vërtetë ndodhin në distanca shumë të shkurtra (10-20 m) sapo të jenë vendosur bashkëshortët", tha Benjamin Charlton i Institutit të Kërkimeve për Ruajtjen e Zoologjikëve në San Diego.

© ZHURNAL 21.09.2018, 13:45 | Z.H. | 368 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."