Polonia prezanton kambanën më të madhe në botë
kuriozitete
Polonia prezanton kambanën më të madhe në botë

Polonia prezanton kambanën më të madhe në botë

Kambana më e madhe në botë, e cila peshon 55 ton, e prodhuar posaçërisht në Poloni për Bazilikën e Atit Hyjnor të Përjetshëm në Trindade, një vend i rëndësishëm pelegrinazhi në Brazil, u prezantua të enjten e parë në Krakovi, ish-kryeqendrën mbretërore të Polonisë.

 

“Kjo ka qenë sfida më e madhe për uzinën tonë të shkrirjes pasi përgatitjet dhe testet zgjatën pothuajse katër vjet”, u shpreh për median pronari i saj Piotr Olszewski, duke pranuar se prova e parë kishte qenë e pasuksesshme.

Forma nuk ka mbajtur dhe më pas u shfaqën plasaritje dhe të çara të vogla gjatë procesit të derdhjes së metalit. Metali është një bashkim 78% me material bakri dhe 22% kallaji.

 

Na u deshën t’ia nisnim gjithçka nga e para, por përpjekja e dytë u kurorëzua me sukses.

 

I gjithë procesi u krye në Krakovi në një uzinë shkrirjeje e cila iu dedikua veçanërisht këtij projekti.

© ZHURNAL 21.09.2018, 10:43 | Z.H. | 180 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."