Jovanoviq: Zaev relaksoi marrdhëniet mes maqedonasve dhe shqiptarëve përmes barabarsisë së gjuhës shqipe
maqedonia
Jovanoviq: Zaev relaksoi marrdhëniet mes maqedonasve dhe shqiptarëve përmes barabarsisë së gjuhës shqipe

Jovanoviq: Zaev relaksoi marrdhëniet mes maqedonasve dhe shqiptarëve përmes barabarsisë së gjuhës shqipe

Beograd, 21 shtator - Politikani më liberal serb, lideri i Partisë Liverale në Serbi, Çedomir Jovanoviq po e jeton decenien e tretë si politikan aktiv në skenën politike serbe. Si student në vitet 1996-97 ishte figura udhëheqëse në protestat kundër diktatorit Sllobodan Millosheviq, transmeton Zhurnal. Në karrierën e tij ka këmbyer shumë miqësi, por disa i ka humbur përjetësisht. Ishte miku më i mirë i ish kryeministrin të ndjerë serb, Zoran Xhinxhiq.

Çedomir Jovanoviq në një intervistë për një medium maqedonas ka folur për çështjet e rajonit përfshirë këtu edhe Maqedoninë dhe referendumin e ardhshëm dhe qeverisjen e kryeministrit Zaev.

Ai thotë se shumë shpesh duke e përshkruar kaosin në Ballkan para botës, Bosnjen dhe Maqedoninë i ka përdorur si shembull në shumicën e rasteve.

"Maqedonia deri dje ishte vend ku një shtet e tërhiqte në një anë përshkak të religjionit, tjetri shtet ia kontestonte emrin, e treta i pengonte identiteti, e katërta territori dhe gjuha. 10 vite bllokadë nga Greqia dhe ky proces në integrimet drejt NATO-s ka kushtuar shumë, por duhej edhe pak fat dhe më vie mirë që maqedonasit më në fund e kanë këtë fat sepse kjo ndodhi me marrëveshjen që bëri Zoran Zaev dhe për herë të parë i bashkoi partitë shqiptare në Qeveri dhe është guxim që të relaksohen marrëdhëniet mes maqedonasve dhe shqiptarëve përmes barabarsisë së gjuhës maqedonase dhe gjuhës shqipe. Ky ishte veprim që mundësuan që edhe shqiptarët në Maqedoni të jetojnë në shtetin e tyre", ka theksuar Jovanoviq.

Ai mes tjerash thotë se Maqedonia ishte mjaftueshëm pozitive dhe mendoj se Zaev ka pasur ide se çfarë do të ndodh nesër, kështu që gjithë morën forcë që kjo marrëveshje të arrihet dhe shpresoj që referendumi të kalon.

© ZHURNAL 21.09.2018, 10:16 | Xh.I. | 4,087 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."