ZHURNAL.MK ZHURNAL.KS ZHURNAL.AL

 

Lajme nga Maqedonia
Dullovi: Për fat të keq VMRO-DPMNE-ja ngjason sikur LSDM-ja para disa viteve

Shkup, 20 shtator - Gazetari dhe analisti, Lirim Dullovi, i cili ka qenë pjesë e një debati televiziv sëbashku me liderin e VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski ka deklaruar se VMRO-DPMNE për nga veprimi i saj në politikën e jashtme ngjason me LSDM-në e para disa viteve, kur kjo parti drejtohej nga Branko Cërvenkovski, transmeton Zhurnal.

"Kjo VMRO-DPMNE e tanishme në raport me politikën e jashtme më duket si LSDM-ja e para disa viteve, posaçërisht nga koha e para njohëjes së statusit të Kosovës si shtet, atëherë VMRO-DPMNE kishte qëndrim se do të mbështes çdo zgjidhje e cila do të miratohet nga vendet anëtare të NATO-s dhe Bashkimi Evropian (BE), ndërsa në atë kohë, ku kryetar i LSDM-së ishte Branko Cërvenkovski kishte qëndrim se do të mbështes çdo zgjidhje e cila e cila do të ishte e pranushme për Beogradin dhe Prishtinën, e cila ishte jo reale në atë periudhë. Pra VMRO-DPMNE që nga themelimi i saj ka qenë e orientuar pro-perendimit", vlerëson Lirim Dullovi, analist.

Nga ana tjetër, analisti politik, Albert Musliu ka deklaruar se disa gjëra janë ndryshuar në VMRO-DPMNE. Musliu gjithashtu vëri në pah edhe ndryshimet që janë bërë në aspekt të konsolidimit të brendshëm.

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 20.09.2018, 10:00  | D.J. | 2,252 i lexuar

 

 

 

Qeveria dhe organizatat mediatike për standardizimin e mediave të internetit

Shkup, 15 tetor - Përfaqësues të tre organizatave mediatike SHGM, SPGM dhe KEMM, të cilët e zhvillojnë iniciativën për krijimin e minimum kritereve në drejtim të mbrojtjes dhe promovim të profesionit në mediat e internetit, sot në takim me përfaqësuesit e Qeverisë informuan për idenë bazë dhe nevojën që të respektohen parime themelore të profesionit të gazetarëve në sferën e internetit.

Siç kumtuan nga shërbimi qeveritar për media, në takim morën pjesë ministri obliguar për komunikime, raportim dhe transparencë, Robert Popovski, këshilltari për marrëdhënie me opinionin të kryeministrit, Marjan Zabërçanec dhe zëdhënësi i Qeverisë Mile Boshnjakovski mbajnë takim pune me përfaqësuesit e SHGM-së, Naser Selmani, kryetaren e Këshillit drejtues të Këshillit për etikë të mediave, Katerina SInadinovska dhe kryetaren e Sindikatës së pavarur të gazetarëve dhe punonjësve mediatikë, Tamara Çausidis.

"Ministri Popovski në takim e përshëndeti inciativën, duke potencuar se organizatat janë në rrugë të duhur përmes vetërregullimit për t'i theksuar dhe konfirmuar paqartësitë, të cilat ekzistojnë në sferën e internet mediave me qëllim që të arrihen standardet etike", qëndron në kumtesë.

Në takimin e punës, organizatat mediatike gjithashtu i paralajmëruan aktivitetet e ardhshme lidhur me iniciativën, gjegjësisht miratim shtesë të kritereve dhe afatin kohor me qëllim që të gjitha palët e cenueshme të cilat punojnë në hapësirën e internetit në Maqedoni, të ketë periudhë për përshtatje.

"Qeveria e Republikës së Maqedonisë, qartë tregon se çdoherë do të jetë partnere e organizatave mediatike në aktivitetet e tyre të cilat janë shumë të rëndësishme, si për mediat dhe punonjësit mediatikë, ashtu edhe për interesin publik të qytetarëve në vend", theksohet në kumtesë. 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 15.10.2018, 16:35  | D.J. | 1.044 i lexuar

© ZHURNAL.mk

MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA
AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"
Fon: 02 3217 815, E-mail: info @ zhurnal.mk
© 2018 Agjencia e lajmeve "ZHURNAL"
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara. Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.