Takim Mickovski - Ursula fon der Lain
maqedonia
Takim Mickovski - Ursula fon der Lain

Takim Mickovski - Ursula fon der Lain

Shkup, 20 shtator - Kryetari i VMRO-DPMNE, Hristijan Mickovski sot realizoi takim me ministren gjermane të Mbrojtjes, Ursula fon der Lain.

 

Në takim, siç kumtoi VMRO-DPMNE është potencuar miqësia mes Gjermanisë dhe Republikës së Maqedonisë, si dhe përcaktimi strategjik i VMRO-DPMNE-së dhe shteti për anëtarësim në BE dhe NATO.

 

Në takim është biseduar edhe për ngjarjet aktuale politike në Maqedoni edhe për referendumin e ardhshëm.

 

Mickovski potencoi se Marrëveshja me Greqi është e papranueshme sepse është në kundërshtim me parimet e partisë, ndërsa në të ardhmen do të paraqet edhe mekanizëm juridik për bllokadë të integrimit të Maqedonisë në BE.

Bashkëbiseduesit, siç shtohet në kumtesë se integrimi i Maqedonisë në BE dhe NATO është kyçe për rritjen e standardit jetësor të qytetarëve si dhe proceset reformuese në jurisprudencë, shëndetësi dhe arsim dhe zhvillimi i përgjithshëm i shtetit.

© ZHURNAL 20.09.2018, 18:49 | T.E. | 893 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."