ZHURNAL.MK ZHURNAL.KS ZHURNAL.AL

 

Lajme nga Maqedonia
Arta Bilalli-Zendeli: Sundimi i së drejtës cak kah i cili duhet të orientohen organet e jurisprudencës

Shkup, 20 shtator - Profesoresha e procedurës penale, Arta Bilalli-Zendeli, në një prononcim për Agjencin e Lajemeve Zhurnal thotë se sundimi i së drejtës është cak kah i cili, pērfundimisht, duhet të orientohen apo të kthehen organet e jurisprudencës, por edhe institucionet e tjera shtetërore, që në ndonjë mënyrë tangojnë gjyqësinë, duke folur për atë se sa është i gatshëm sistemi gjyqësor në Maqedoni për ti aplikuar standartet e vendeve të Bashkimit Evropian (BE).

"Në të gjitha Raportet e faktorit ndërkombëtar, jo rastësisht vazhdimisht potencohet nevoja për sundim të së drejtës. Sistemi i gjyqësisë, si një ndër faktorët kryesorë, për një kohë të gjatë ka qenë i ndikuar nga politika. Disa lëvizje në këtë drejtim janë bërë ( lirimi i të akuzuarve te rasti i Sopotit,  procesuimi i lëndës Monstra nga Prokuroria Speciale, rasti Alfa), por sipas mendimit tim mbetet edhe shumë për të dëshiruar. Fakti se një numër i veprave penale që ndiqen nga Prokuroria Speciale mund të parashkruhen së shpejti, është tregues apo indikator se gjykatat akoma janë nën ndikime të caktuara", thotë për Zhurnal, Arta Bilalli-Zendeli, profesoresh e procedurës penale.

Ajo thotë se sa i përket harmonizimit të legjislacionit, mendoj se në atë drejtim punohet dhe është punuar mjaft edhe më herët, por nuk mjafton vetëm harmonizimi i legjislacionit dhe akteve të tjera të shkruara, por duhet të jemi të harmonizuar me sistemin evropian si në procesin e zgjedhjeve kadrovike ashtu edhe në veprim.

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 20.9.2018, 16:00  | D.J. | 6,316 i lexuar

 

 

 

Konfirmohet mbështetja nga Mbretëria e Bashkuar për Marrëveshjen e Prespës

Shkup, 22 tetor - Ambasadorja britanike Rejçel Gallouej në takimin e sotëm me kryeministrin Zoran Zaev, e përshëndeti vendimin e Kuvendit të Maqedonisë në mbështetje të Marrëveshjes së Prespës, duke e vlerësuar si një hap të rëndësishëm përpara në integrimet euroatlantike të Republikës së Maqedonisë.

Siç kumtoi pres qendra qeveritare, të dy gjatë takimit kanë konstatuar se shumica prej dy të tretave në Kuvend për Propozimin për ndryshimet kushtetuese dëshmoi se është e mundur që deputetët e pozitës dhe të opozitës të punojnë së bashku kur bëhet fjalë për çështje kyçe për qytetarët dhe për shtetin, siç janë integrimet dhe reformat. Bashkëbiseduesit kanë shprehur mbështetje për të përforcuar konsensusin në Kuvend për çështje me interes shtetëror.

“Do të vazhdojmë në një atmosferë pozitive, nëpërmjet konstruktivitetit dhe përfshirjes, me deputetët në Kuvend, të punojmë në projekt amendamentet kushtetuese. Vërejtjet e deputetëve të opozitës të cilët dhanë mbështetje në procesin e integrimit euroatlantik të Maqedonisë, në lidhje me përmbajtjen e amendamenteve, janë në frymën e Marrëveshjes së Prespës”, tha kryeministri Zaev, qëndron në kumtesë.

Kryetari i Qeverisë, Zoran Zaev, shtohet, në lidhje me reformat ka njoftuar se fokusi është në fazën e dytë të reformave gjyqësore, ligjet kundër korrupsionit, reformat në DZK, në administratën publike.

Ambasadorja Gallouej njoftoi se Mbretëria e Bashkuar në mënyrë aktive e ndjek situatën politike në Maqedoni dhe se jep mbështetje parimore për pajtim, që është e rëndësishme për integrimin e Maqedonisë, dhe me atë edhe për stabilitetin e gjithë rajonit, qëndron në kumtesë.

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 22.10.2018, 16:19  | D.J. | 2.829 i lexuar

© ZHURNAL.mk

MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA
AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"
Fon: 02 3217 815, E-mail: info @ zhurnal.mk
© 2018 Agjencia e lajmeve "ZHURNAL"
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara. Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.