ZHURNAL.MK ZHURNAL.KS ZHURNAL.AL

 

Bota
Kina do të ulë taksat e importit

Kina planifikon të ulë në tetor normën mesatare të tarifave për importet nga shumica e partnerëve të saj tregtarë sipas një raporti të Bloomberg.

Kina uli tarifat e importit në korrik për pothuajse 1,500 produkte të konsumit duke filluar nga kozmetika deri tek pajisjet shtëpiake, si pjesë e përpjekjeve për të zgjeruar ekonominë e saj. Ky veprim ishte në përputhje me premtimin e Pekinit ndaj partnerëve të saj tregtarë, përfshirë edhe Shtetet e Bashkuara.

Në Forumin Ekonomik Botëror në qytetin Tianjin, kryeministri kinez Li Keqiang tha se qeveria do të vazhdojë të ulë tarifat e importit për disa mallra.

Premtimi për uljen e mëtejshme të tarifave të importit erdhi pasi Kina dhe SHBA mbetën të bllokuara në një zënkë tregtare, që ka lëkundur tregjet financiare dhe ka hedhur pasiguri mbi zinxhirët e furnizimit global.

Kina shtoi 60 miliardë dollarë të produkteve amerikane në listën e saj të tarifave të importit si hakmarrje për taksat e planifikuara të Presidentit amerikan Donald Trump mbi 200 miliardë dollarë mallra kineze. Lufta tregtare ka filluar të godasë qytetet dhe provincat kineze, veçanërisht ato që varen nga librat e rendit në SHBA.

Ndërkohë që ndikimi i drejtpërdrejtë ekonomik i mosmarrëveshjes në Kinë ka qenë deri tani i kufizuar, tensionet tregtare mund të nxisin me shpejtësi eksportuesit kinezë për t’u larguar nga tregu i SHBA. /Telegrafi/

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 20.09.2018, 13:10  | Xh.I. | 363 i lexuar

 

 

 

Qeveria dhe organizatat mediatike për standardizimin e mediave të internetit

Shkup, 15 tetor - Përfaqësues të tre organizatave mediatike SHGM, SPGM dhe KEMM, të cilët e zhvillojnë iniciativën për krijimin e minimum kritereve në drejtim të mbrojtjes dhe promovim të profesionit në mediat e internetit, sot në takim me përfaqësuesit e Qeverisë informuan për idenë bazë dhe nevojën që të respektohen parime themelore të profesionit të gazetarëve në sferën e internetit.

Siç kumtuan nga shërbimi qeveritar për media, në takim morën pjesë ministri obliguar për komunikime, raportim dhe transparencë, Robert Popovski, këshilltari për marrëdhënie me opinionin të kryeministrit, Marjan Zabërçanec dhe zëdhënësi i Qeverisë Mile Boshnjakovski mbajnë takim pune me përfaqësuesit e SHGM-së, Naser Selmani, kryetaren e Këshillit drejtues të Këshillit për etikë të mediave, Katerina SInadinovska dhe kryetaren e Sindikatës së pavarur të gazetarëve dhe punonjësve mediatikë, Tamara Çausidis.

"Ministri Popovski në takim e përshëndeti inciativën, duke potencuar se organizatat janë në rrugë të duhur përmes vetërregullimit për t'i theksuar dhe konfirmuar paqartësitë, të cilat ekzistojnë në sferën e internet mediave me qëllim që të arrihen standardet etike", qëndron në kumtesë.

Në takimin e punës, organizatat mediatike gjithashtu i paralajmëruan aktivitetet e ardhshme lidhur me iniciativën, gjegjësisht miratim shtesë të kritereve dhe afatin kohor me qëllim që të gjitha palët e cenueshme të cilat punojnë në hapësirën e internetit në Maqedoni, të ketë periudhë për përshtatje.

"Qeveria e Republikës së Maqedonisë, qartë tregon se çdoherë do të jetë partnere e organizatave mediatike në aktivitetet e tyre të cilat janë shumë të rëndësishme, si për mediat dhe punonjësit mediatikë, ashtu edhe për interesin publik të qytetarëve në vend", theksohet në kumtesë. 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 15.10.2018, 16:35  | Xh.I. | 315 i lexuar

© ZHURNAL.mk

MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA
AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"
Fon: 02 3217 815, E-mail: info @ zhurnal.mk
© 2018 Agjencia e lajmeve "ZHURNAL"
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara. Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.