Kina do të ulë taksat e importit
bota
Kina do të ulë taksat e importit

Kina do të ulë taksat e importit

Kina planifikon të ulë në tetor normën mesatare të tarifave për importet nga shumica e partnerëve të saj tregtarë sipas një raporti të Bloomberg.

Kina uli tarifat e importit në korrik për pothuajse 1,500 produkte të konsumit duke filluar nga kozmetika deri tek pajisjet shtëpiake, si pjesë e përpjekjeve për të zgjeruar ekonominë e saj. Ky veprim ishte në përputhje me premtimin e Pekinit ndaj partnerëve të saj tregtarë, përfshirë edhe Shtetet e Bashkuara.

Në Forumin Ekonomik Botëror në qytetin Tianjin, kryeministri kinez Li Keqiang tha se qeveria do të vazhdojë të ulë tarifat e importit për disa mallra.

Premtimi për uljen e mëtejshme të tarifave të importit erdhi pasi Kina dhe SHBA mbetën të bllokuara në një zënkë tregtare, që ka lëkundur tregjet financiare dhe ka hedhur pasiguri mbi zinxhirët e furnizimit global.

Kina shtoi 60 miliardë dollarë të produkteve amerikane në listën e saj të tarifave të importit si hakmarrje për taksat e planifikuara të Presidentit amerikan Donald Trump mbi 200 miliardë dollarë mallra kineze. Lufta tregtare ka filluar të godasë qytetet dhe provincat kineze, veçanërisht ato që varen nga librat e rendit në SHBA.

Ndërkohë që ndikimi i drejtpërdrejtë ekonomik i mosmarrëveshjes në Kinë ka qenë deri tani i kufizuar, tensionet tregtare mund të nxisin me shpejtësi eksportuesit kinezë për t’u larguar nga tregu i SHBA. /Telegrafi/

© ZHURNAL 20.09.2018, 13:10 | Xh.I. | 427 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."