Ju ka shkuar mendja ndonjëher? Ja si krijohet një top futbolli !? (Video)
kuriozitete
Ju ka shkuar mendja ndonjëher? Ja si krijohet një top futbolli !? (Video)

Ju ka shkuar mendja ndonjëher? Ja si krijohet një top futbolli !? (Video)

Topi i futbollit është e bërë prej një lëkure sintetike, zakonisht poliuretan ose klorid polivinil, të ngjeshur në një gomë, shkruan Zhurnal.

Topat e vjetër ishin bërë prej lëkure të pastër dhe mbylleshin me lidhëse pambuku. Topat modernë tani kanë një valvulë. Topi është sferik dhe nuk duhet të jetë më i madh se 72.12cm dhe jo më vogël se 68.6cm. Pesha e një topi është e specifikuar dhe duhet të peshojë jo më pak se 0.392kg dhe jo më shumë se 0.448 kg.

Për më tepër, për të ditur se si bëhet një top futbolli, shikoni videon më poshtë./Zhurnal.mk

© ZHURNAL 20.09.2018, 14:30 | Z.H. | 1,171 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."