ZHURNAL.MK ZHURNAL.KS ZHURNAL.AL

 

Lajme nga Maqedonia
Fushata e referendumit, partitë shqiptare kanë bërë më shumë se ç`duhet

Shkup, 20 shtator - Ndonjëherë duket se është më shumë se një fushatë referendumi. Por e veçanta e kësaj është se ajo s'është e ashpërsuar, me akuza ndaj njëra tjetrës sic rëndom jemi mësuar të dëgjojmë në fushata të zakonshme zgjedhjesh, kështu vlerëson në një prononcim për Zhurnal, analisti Urim Saliu, duke folur për fushtën e partive politike shqiptare për fushatën e Referendumit të 30 shtatorit. 

"Kjo ndodhë vetëm për një fakt sepse të gjitha partitë shqiptare janë pro referendumit dhe nuk ka diçka që i ndan në këtë pikë. Partitë shqiptare kanë bërë më shumë se ç'duhet për të sensibilizuar trupin e tyre elektoral në një moment kur shumë prej tyre kanë braktisur vendin , pra që të dalin sa më masovikisht në këtë referendum në një moment të jashtëzakonshëm dhe të papërsëritshëm.Problemi qëndron te maqedonasit  ose më saktë një pjesë e elektoratit maqedonas që vazhdojnë të jenë kundër ardhmërisë së shtetit që ata më së shumti e kishin të tyre", thotë për Zhurnal, Urim Saliu, analist.

Sipas tij, partitë shqiptare bënë atë cfarë ishte krejtësisht në dorë të tyre. 

"Këto ditë të mbetura duhet të trokitet derën më derë që të bëjnë daljen sa më masovike që të arrihet koncenzusi. Me këtë shqiptarët e bëjnë gjënë e fundit në këtë shtet. Pjesa tjetër u mbetet maqedonasve se në cilin drejtim do shkojnë me gjithë benifitet për pro referendumit por edhe rreziqet e mëdha në rast dështimi", nënvizon Saliu.

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 20.9.2018, 12:00  | D.J. | 2,954 i lexuar

 

 

 

Konfirmohet mbështetja nga Mbretëria e Bashkuar për Marrëveshjen e Prespës

Shkup, 22 tetor - Ambasadorja britanike Rejçel Gallouej në takimin e sotëm me kryeministrin Zoran Zaev, e përshëndeti vendimin e Kuvendit të Maqedonisë në mbështetje të Marrëveshjes së Prespës, duke e vlerësuar si një hap të rëndësishëm përpara në integrimet euroatlantike të Republikës së Maqedonisë.

Siç kumtoi pres qendra qeveritare, të dy gjatë takimit kanë konstatuar se shumica prej dy të tretave në Kuvend për Propozimin për ndryshimet kushtetuese dëshmoi se është e mundur që deputetët e pozitës dhe të opozitës të punojnë së bashku kur bëhet fjalë për çështje kyçe për qytetarët dhe për shtetin, siç janë integrimet dhe reformat. Bashkëbiseduesit kanë shprehur mbështetje për të përforcuar konsensusin në Kuvend për çështje me interes shtetëror.

“Do të vazhdojmë në një atmosferë pozitive, nëpërmjet konstruktivitetit dhe përfshirjes, me deputetët në Kuvend, të punojmë në projekt amendamentet kushtetuese. Vërejtjet e deputetëve të opozitës të cilët dhanë mbështetje në procesin e integrimit euroatlantik të Maqedonisë, në lidhje me përmbajtjen e amendamenteve, janë në frymën e Marrëveshjes së Prespës”, tha kryeministri Zaev, qëndron në kumtesë.

Kryetari i Qeverisë, Zoran Zaev, shtohet, në lidhje me reformat ka njoftuar se fokusi është në fazën e dytë të reformave gjyqësore, ligjet kundër korrupsionit, reformat në DZK, në administratën publike.

Ambasadorja Gallouej njoftoi se Mbretëria e Bashkuar në mënyrë aktive e ndjek situatën politike në Maqedoni dhe se jep mbështetje parimore për pajtim, që është e rëndësishme për integrimin e Maqedonisë, dhe me atë edhe për stabilitetin e gjithë rajonit, qëndron në kumtesë.

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 22.10.2018, 16:19  | D.J. | 3.006 i lexuar

© ZHURNAL.mk

MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA
AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"
Fon: 02 3217 815, E-mail: info @ zhurnal.mk
© 2018 Agjencia e lajmeve "ZHURNAL"
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara. Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.