Maqedonia sot merr hua 50 milionë euro, nesër kthen një borxh tjetër
Maqedonia sot merr hua 50 milionë euro, nesër kthen një borxh tjetër
ekonomi
ekonomi
Maqedonia sot merr hua 50 milionë euro, nesër kthen një borxh tjetër
Maqedonia sot merr hua 50 milionë euro, nesër kthen një borxh tjetër

Maqedonia sot merr hua 50 milionë euro, nesër kthen një borxh tjetër

Shkup, 18 shtator - Ministria e Financave njofton se sot nga tregu vendor prej bankave dhe shoqatave të sigurimeve do të kërkojë hua prej mbi 50 milionë euro.

Bëhet fjalë për dy ankande të letrave shtetërore me vlerë dhe një ankand të të dhënave shtetërore, me të cilat duhet të sigurohen para, të cilat duhet të kthehen në 3 dhe 15 vitet e ardhshme, kamatë prej 0.90%, 1.50% dhe 2.90%, përcjell Telegrafi Maqedoni. Pas marrjes hua, shteti nesër të njëjtën shumë duhet ta kthejë në një borxh të vjetër.

Borxhi shtetëror sipas Ministrisë së Financave duke përfshirë edhe gjysmën e parë të këtij vitit është 5.14 miliardë euro, ose 47.7% nga BPV, ndërsa borxhi publik është 4.3 miliardë euro ose 39.9% nga BPV.

© ZHURNAL 18.09.2018, 09:55 | Xh.I. | 661 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."

 

Maqedonia sot merr hua 50 milionë euro, nesër kthen një borxh tjetër

Shkup, 18 shtator - Ministria e Financave njofton se sot nga tregu vendor prej bankave dhe shoqatave të sigurimeve do të kërkojë hua prej mbi 50 milionë euro.

Bëhet fjalë për dy ankande të letrave shtetërore me vlerë dhe një ankand të të dhënave shtetërore, me të cilat duhet të sigurohen para, të cilat duhet të kthehen në 3 dhe 15 vitet e ardhshme, kamatë prej 0.90%, 1.50% dhe 2.90%, përcjell Telegrafi Maqedoni. Pas marrjes hua, shteti nesër të njëjtën shumë duhet ta kthejë në një borxh të vjetër.

Borxhi shtetëror sipas Ministrisë së Financave duke përfshirë edhe gjysmën e parë të këtij vitit është 5.14 miliardë euro, ose 47.7% nga BPV, ndërsa borxhi publik është 4.3 miliardë euro ose 39.9% nga BPV.

© ZHURNAL 18.09.2018, 09:55 | Xh.I. | 670 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."