Taravari: PO referendumit, por kërkojmë marrëveshje të brendshme (VIDEO)
Taravari: PO referendumit, por kërkojmë marrëveshje të brendshme (VIDEO)
maqedonia
maqedonia
Taravari: PO referendumit, por kërkojmë marrëveshje të brendshme (VIDEO)
Taravari: PO referendumit, por kërkojmë marrëveshje të brendshme (VIDEO)

Taravari: PO referendumit, por kërkojmë marrëveshje të brendshme (VIDEO)

Gostivar, 18 shtator - Sekretari i përgjithshëm i Aleancës për Shqiptarët (ASH), Arben Taravari në një intervistë për TV Globi ka sqaruar se partia e tyre përse vendosi që të përkrahë.

“Jemi partia e vetme që kemi thënë që do ta votojmë referendumin, por do të jemi edhe në Kuvend, por kërkojmë një marrëveshje të brendshme për të delegu disa çështje të shqiptarëve”, theksoi Taravari.

Ai përmendi rregullimin e çështjes së gjuhës, dhe përjashtimin e emërtimit të shqiptarëve në Kushtetutë si bashkësi etnike përqindje.

Sipas tij, problem do të jetë bojkotimi i referendumit dhe mosarritja e cenzusit.

“Nëse nuk kalon cenzusi do të jenë të hapura të gjitha opsionet, zgjedhjet, qeveri teknike. Nëse nuk ka mbi 900 mijë, atëherë do të varet suksesi i këtij referendumi”, theksoi sekretari i përgjithshëm i ASH-së, Arben Taravari.

Ai shpreson se pas referendumit do të ketë një qasje ndryshe dhe plotësim i standardeve të një shteti që lufton krimin dhe korrupsionin. 

 

© ZHURNAL 18.09.2018, 09:15 | D.J. | 2,184 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."

 

Taravari: PO referendumit, por kërkojmë marrëveshje të brendshme (VIDEO)

Gostivar, 18 shtator - Sekretari i përgjithshëm i Aleancës për Shqiptarët (ASH), Arben Taravari në një intervistë për TV Globi ka sqaruar se partia e tyre përse vendosi që të përkrahë.

“Jemi partia e vetme që kemi thënë që do ta votojmë referendumin, por do të jemi edhe në Kuvend, por kërkojmë një marrëveshje të brendshme për të delegu disa çështje të shqiptarëve”, theksoi Taravari.

Ai përmendi rregullimin e çështjes së gjuhës, dhe përjashtimin e emërtimit të shqiptarëve në Kushtetutë si bashkësi etnike përqindje.

Sipas tij, problem do të jetë bojkotimi i referendumit dhe mosarritja e cenzusit.

“Nëse nuk kalon cenzusi do të jenë të hapura të gjitha opsionet, zgjedhjet, qeveri teknike. Nëse nuk ka mbi 900 mijë, atëherë do të varet suksesi i këtij referendumi”, theksoi sekretari i përgjithshëm i ASH-së, Arben Taravari.

Ai shpreson se pas referendumit do të ketë një qasje ndryshe dhe plotësim i standardeve të një shteti që lufton krimin dhe korrupsionin. 

 

© ZHURNAL 18.09.2018, 09:15 | D.J. | 2,236 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."

 

Më të lexuar
 
Ziadin Sela "kryeministër" e Ali Ahmeti lider i opozitës, thotë anketa më e re ?!
Blerim Reka në vitin 2015 në Kongresin tematik të BDI-së: "Presidenti s'ka kompetenca dhe duhet të jetë konsensual"
Tërmet dridhë Maqedoninë e Veriut
Rexhepi-Zejd: Opozita shqiptare ka bërë dy mashtrime politike në zgjedhjet presidenciale
Editorial 79.915 vota, dështim apo sukses për Blerim Rekën, ASH-në e Lëvizjen Besa ?!
Ekskluzive: Siljanovska e VMRO-së qëndron në shtabin zgjedhor të Blerim Rekës në Çarshinë e Shkupit
BDI përsëri mposht Aleancën dhe Besën në Dibër
LIVE: Ali Ahmeti: Unë ofrova kandidat të përbashkët shqiptar, Ziadini dhe Bilalli e refuzuan me përbuzje
Spasovski: Humbën një kolegë të ndershëm