ZHURNAL.MK ZHURNAL.KS ZHURNAL.AL

 

Auto
Përditësimi i ri iu ka ndaluar lëvizjen autonome disa makinave Tesla (Foto)

Sistemi që është dashur të përmirësojë vozitjen autonome, disa pronarëve iu ka bllokuar në tërësi

Asnjë veturë nuk është perfektë, pa pasur parasysh se çfarë niveli të teknologjisë posedon, transmeton Telegrafi.

Në këtë rast është prodhuesi Telsa që i ka pajisur Model S, Model X dhe Model 3 me aplikacionet më të avancuara, por që ene vazhdon të ketë probleme.

 

Inxhinierët e kanë krijuar së fundmi një përditësim të ri, që do duhej t’ju lehtësonte shoferëve në masë të madhe sistemin e vetëvozitjes. Por, e ka bllokuar në tërësi.

Disa pronarëve të makinave Tesla, iu ka dalë njoftimi në ekran, se nuk mund ta përdorin sistemin autonom. Në disa makina ka pasur problem me frenat, të tjera kanë pasur probleme tjera të lehta, por që ky përditësim nuk i toleron.

 

Bashkë me këto, janë edhe të dhënat e shumta që kompania Tesla ka për shoferët dhe formën se si i shfrytëzojnë makinat e tyre.

 

Për momentin, inxhinierët në Telsa janë të angazhuar që ta modifikojnë këtë përditësim, që të jetë më i lehtë dhe të vazhdojë përdorimin për atë që është krijuar. 

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 18.09.2018, 16:42  | Z.H. | 263 i lexuar

 

 

 

Qeveria dhe organizatat mediatike për standardizimin e mediave të internetit

Shkup, 15 tetor - Përfaqësues të tre organizatave mediatike SHGM, SPGM dhe KEMM, të cilët e zhvillojnë iniciativën për krijimin e minimum kritereve në drejtim të mbrojtjes dhe promovim të profesionit në mediat e internetit, sot në takim me përfaqësuesit e Qeverisë informuan për idenë bazë dhe nevojën që të respektohen parime themelore të profesionit të gazetarëve në sferën e internetit.

Siç kumtuan nga shërbimi qeveritar për media, në takim morën pjesë ministri obliguar për komunikime, raportim dhe transparencë, Robert Popovski, këshilltari për marrëdhënie me opinionin të kryeministrit, Marjan Zabërçanec dhe zëdhënësi i Qeverisë Mile Boshnjakovski mbajnë takim pune me përfaqësuesit e SHGM-së, Naser Selmani, kryetaren e Këshillit drejtues të Këshillit për etikë të mediave, Katerina SInadinovska dhe kryetaren e Sindikatës së pavarur të gazetarëve dhe punonjësve mediatikë, Tamara Çausidis.

"Ministri Popovski në takim e përshëndeti inciativën, duke potencuar se organizatat janë në rrugë të duhur përmes vetërregullimit për t'i theksuar dhe konfirmuar paqartësitë, të cilat ekzistojnë në sferën e internet mediave me qëllim që të arrihen standardet etike", qëndron në kumtesë.

Në takimin e punës, organizatat mediatike gjithashtu i paralajmëruan aktivitetet e ardhshme lidhur me iniciativën, gjegjësisht miratim shtesë të kritereve dhe afatin kohor me qëllim që të gjitha palët e cenueshme të cilat punojnë në hapësirën e internetit në Maqedoni, të ketë periudhë për përshtatje.

"Qeveria e Republikës së Maqedonisë, qartë tregon se çdoherë do të jetë partnere e organizatave mediatike në aktivitetet e tyre të cilat janë shumë të rëndësishme, si për mediat dhe punonjësit mediatikë, ashtu edhe për interesin publik të qytetarëve në vend", theksohet në kumtesë. 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 15.10.2018, 16:35  | Z.H. | 202 i lexuar

© ZHURNAL.mk

MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA
AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"
Fon: 02 3217 815, E-mail: info @ zhurnal.mk
© 2018 Agjencia e lajmeve "ZHURNAL"
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara. Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.