ZHURNAL.MK ZHURNAL.KS ZHURNAL.AL

 

Kulturë
Pianisti belg e krahason stilin e Kelmendit me atë të kompozitorit Sorabji

Pianisti belg, duke cilësuar se vepra “Reuno” rizbulon repertorin romantik, stilin e kompozitorit kosovar Memli Kelmendi e ka krahasuar me atë të Kaikhosru Shapurji Sorabji, kompozitorit, kritikut e pianistit anglez, njëri prej krijuesve më produktivë të shekullit XX.

Lucas Huisman ka incizuar e po ashtu interpretuar veprën më të re të Kelmendit për piano. Këtë incizim ai e ka publikuar në faqen e tij zyrtare, shkruan sot “Koha Ditore”.

Huisman është një pianist i ri, i cili studimet i përfundoi me Daan Vandewalle në Fakultetin e Muzikës në Gent. Ai mori çmimin “De Blonde-Torck”, si studenti më meritor dhe mbajti masterklasë me Ian Pace, Jonathan Powell, Geoffrey Douglas Madge, Ciro Longobardi, Daniel Rivera dhe Carlo Mazzoli. Hiusman kryesisht performon muzikë bashkëkohore, duke i kushtuar vëmendje të veçantë kompozitorit pak të njohur K.S. Sorabji (1892-1988).

Në përshkrimin që Huisman i bën veprës “Reuno” të kompozitorit kosovar, thuhet se aty sfidohet ajo se çka është bashkëkohore... (më gjerësisht lexoni sot në “Koha Ditore”)

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 18.9.2018, 13:25  | Z.H. | 339 i lexuar

 

 

 

Konfirmohet mbështetja nga Mbretëria e Bashkuar për Marrëveshjen e Prespës

Shkup, 22 tetor - Ambasadorja britanike Rejçel Gallouej në takimin e sotëm me kryeministrin Zoran Zaev, e përshëndeti vendimin e Kuvendit të Maqedonisë në mbështetje të Marrëveshjes së Prespës, duke e vlerësuar si një hap të rëndësishëm përpara në integrimet euroatlantike të Republikës së Maqedonisë.

Siç kumtoi pres qendra qeveritare, të dy gjatë takimit kanë konstatuar se shumica prej dy të tretave në Kuvend për Propozimin për ndryshimet kushtetuese dëshmoi se është e mundur që deputetët e pozitës dhe të opozitës të punojnë së bashku kur bëhet fjalë për çështje kyçe për qytetarët dhe për shtetin, siç janë integrimet dhe reformat. Bashkëbiseduesit kanë shprehur mbështetje për të përforcuar konsensusin në Kuvend për çështje me interes shtetëror.

“Do të vazhdojmë në një atmosferë pozitive, nëpërmjet konstruktivitetit dhe përfshirjes, me deputetët në Kuvend, të punojmë në projekt amendamentet kushtetuese. Vërejtjet e deputetëve të opozitës të cilët dhanë mbështetje në procesin e integrimit euroatlantik të Maqedonisë, në lidhje me përmbajtjen e amendamenteve, janë në frymën e Marrëveshjes së Prespës”, tha kryeministri Zaev, qëndron në kumtesë.

Kryetari i Qeverisë, Zoran Zaev, shtohet, në lidhje me reformat ka njoftuar se fokusi është në fazën e dytë të reformave gjyqësore, ligjet kundër korrupsionit, reformat në DZK, në administratën publike.

Ambasadorja Gallouej njoftoi se Mbretëria e Bashkuar në mënyrë aktive e ndjek situatën politike në Maqedoni dhe se jep mbështetje parimore për pajtim, që është e rëndësishme për integrimin e Maqedonisë, dhe me atë edhe për stabilitetin e gjithë rajonit, qëndron në kumtesë.

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 22.10.2018, 16:19  | Z.H. | 3.191 i lexuar

© ZHURNAL.mk

MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA
AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"
Fon: 02 3217 815, E-mail: info @ zhurnal.mk
© 2018 Agjencia e lajmeve "ZHURNAL"
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara. Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.