Pianisti belg e krahason stilin e Kelmendit me atë të kompozitorit Sorabji
Pianisti belg e krahason stilin e Kelmendit me atë të kompozitorit Sorabji
kulture
kulture
Pianisti belg e krahason stilin e Kelmendit me atë të kompozitorit Sorabji
Pianisti belg e krahason stilin e Kelmendit me atë të kompozitorit Sorabji

Pianisti belg e krahason stilin e Kelmendit me atë të kompozitorit Sorabji

Pianisti belg, duke cilësuar se vepra “Reuno” rizbulon repertorin romantik, stilin e kompozitorit kosovar Memli Kelmendi e ka krahasuar me atë të Kaikhosru Shapurji Sorabji, kompozitorit, kritikut e pianistit anglez, njëri prej krijuesve më produktivë të shekullit XX.

Lucas Huisman ka incizuar e po ashtu interpretuar veprën më të re të Kelmendit për piano. Këtë incizim ai e ka publikuar në faqen e tij zyrtare, shkruan sot “Koha Ditore”.

Huisman është një pianist i ri, i cili studimet i përfundoi me Daan Vandewalle në Fakultetin e Muzikës në Gent. Ai mori çmimin “De Blonde-Torck”, si studenti më meritor dhe mbajti masterklasë me Ian Pace, Jonathan Powell, Geoffrey Douglas Madge, Ciro Longobardi, Daniel Rivera dhe Carlo Mazzoli. Hiusman kryesisht performon muzikë bashkëkohore, duke i kushtuar vëmendje të veçantë kompozitorit pak të njohur K.S. Sorabji (1892-1988).

Në përshkrimin që Huisman i bën veprës “Reuno” të kompozitorit kosovar, thuhet se aty sfidohet ajo se çka është bashkëkohore... (më gjerësisht lexoni sot në “Koha Ditore”)

© ZHURNAL 18.09.2018, 13:25 | Z.H. | 458 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."

 

Pianisti belg e krahason stilin e Kelmendit me atë të kompozitorit Sorabji

Pianisti belg, duke cilësuar se vepra “Reuno” rizbulon repertorin romantik, stilin e kompozitorit kosovar Memli Kelmendi e ka krahasuar me atë të Kaikhosru Shapurji Sorabji, kompozitorit, kritikut e pianistit anglez, njëri prej krijuesve më produktivë të shekullit XX.

Lucas Huisman ka incizuar e po ashtu interpretuar veprën më të re të Kelmendit për piano. Këtë incizim ai e ka publikuar në faqen e tij zyrtare, shkruan sot “Koha Ditore”.

Huisman është një pianist i ri, i cili studimet i përfundoi me Daan Vandewalle në Fakultetin e Muzikës në Gent. Ai mori çmimin “De Blonde-Torck”, si studenti më meritor dhe mbajti masterklasë me Ian Pace, Jonathan Powell, Geoffrey Douglas Madge, Ciro Longobardi, Daniel Rivera dhe Carlo Mazzoli. Hiusman kryesisht performon muzikë bashkëkohore, duke i kushtuar vëmendje të veçantë kompozitorit pak të njohur K.S. Sorabji (1892-1988).

Në përshkrimin që Huisman i bën veprës “Reuno” të kompozitorit kosovar, thuhet se aty sfidohet ajo se çka është bashkëkohore... (më gjerësisht lexoni sot në “Koha Ditore”)

© ZHURNAL 18.09.2018, 13:25 | Z.H. | 531 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."