Teatri turk do ta hap sezonin me "Mbretin Lir" të Shekspirit
Teatri turk do ta hap sezonin me "Mbretin Lir" të Shekspirit
kulture
kulture
Teatri turk do ta hap sezonin me "Mbretin Lir" të Shekspirit
Teatri turk do ta hap sezonin me "Mbretin Lir" të Shekspirit

Teatri turk do ta hap sezonin me "Mbretin Lir" të Shekspirit

Shkup, 16 shtator - Institucioni kombëtar Teatri turk nesër mbrëma do ta hap sezonin me shfaqen "Mbreti Lir" nga Ulliam Shekspir në regji të Diego De Brea.

Shfaqja do të luhet në skenën e Teatrit të Komedisë me titra në gjuhën maqedonase.

Dramaturgjia, zgjedhja e muzikës dhe disejni i ndriçimit për shfaqen është e Diego De Brea, skenografia dhe koreografia të Bllagoj Micevskit, përkthimi i Ozdemir Nutku, ndërsa asistente e regjisë është Sibel Abdiu.

Rolet i luajnë Xhenap Samet, Osman Ali, Nesrin Tair, Erman Shaban, Zubejde Ali dhe Ebru Musli.

Këtë shfaqe Teatri turk për herë të parë e luajti në edicionin e 53-të të Festivalit të Teatrit Vojdan Çernodrinski në Prilep.

© ZHURNAL 17.09.2018, 09:17 | D.J. | 454 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."

 

Teatri turk do ta hap sezonin me "Mbretin Lir" të Shekspirit

Shkup, 16 shtator - Institucioni kombëtar Teatri turk nesër mbrëma do ta hap sezonin me shfaqen "Mbreti Lir" nga Ulliam Shekspir në regji të Diego De Brea.

Shfaqja do të luhet në skenën e Teatrit të Komedisë me titra në gjuhën maqedonase.

Dramaturgjia, zgjedhja e muzikës dhe disejni i ndriçimit për shfaqen është e Diego De Brea, skenografia dhe koreografia të Bllagoj Micevskit, përkthimi i Ozdemir Nutku, ndërsa asistente e regjisë është Sibel Abdiu.

Rolet i luajnë Xhenap Samet, Osman Ali, Nesrin Tair, Erman Shaban, Zubejde Ali dhe Ebru Musli.

Këtë shfaqe Teatri turk për herë të parë e luajti në edicionin e 53-të të Festivalit të Teatrit Vojdan Çernodrinski në Prilep.

© ZHURNAL 17.09.2018, 09:17 | D.J. | 502 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."