Akademi përkujtimore me rastin e 20 vjetorit të rënies së Heroit të Kombit- Beqir Limani
maqedonia
Akademi përkujtimore me rastin e 20 vjetorit të rënies së Heroit të Kombit- Beqir Limani

Akademi përkujtimore me rastin e 20 vjetorit të rënies së Heroit të Kombit- Beqir Limani

Shkup, 14 shtator - Sot, në “Sheshin Gjergj Kastrioti-Skënderbeu u mbajtë konferencë për shtyp, për t’u shpalosur programi i Organizimit të Përvjetorit Përkujtimorë, kushtuar 20 vjetorit të rënies së Heroit Beqir Limani.

Kryetari i Këshillit Organizativ-Luan Veliu mes tjeratsh do të thoshte;

“Figura e Bacës Beqë ishte mbarëkombëtare dhe si i tillë që ishte përbërja e Këshillit Organizativ është gjithëpërfshirëse, bazuar në hapsirat dhe figurat me të cilat vepronte-Heroi. Do të thotë: Këshilli është në përbërje me veprimtarë dhe luftëtarë nga Presheva, Kosova, Shqipëria, Kumanova, Shkupi, Tetova, Gostivari, Dibra, Kërçova, Struga e Manastiri….”!

Kryetari i Komunës së Çairit si nikoçir mes tjerash tha:

“Është nderë dhe krenari për mua që kjo Akademi organizohet në “Sheshin Skënderbe”, projekt që është ide e Ali Ahmetit, i cili është edhe bashkëveprimtarë i Heroit Beqir Limani. Me këtë rast dua t’u them se i tërë ky Manifest organizohet nën mbikëqyrjen e Ali Ahmetit, por në këtë rast si udhëheqës ushtarak dhe asesi si udhëheqës politik…”

Limani me këtë rast falenderoi mediat e shkruara dhe elektronike si dhe të gjithë ata që nderuan familjen e tij, por edhe prindin në këto dy-dekada…

Konferenca për shtyp, u përmbyllë me njoftimin dhe apelin që të marrin pjesē të gjithë atdhetarë, bashkëveprimtarë, bashkëluftëtarë dhe qytetarë nga të gjitha hapsirat shqiptare…

Këshilli Organizativ, për Organizimin dhe shënimin e 20 vjetorit të rënies së Heroit të Kombit- Beqir Limani.

© ZHURNAL 14.09.2018, 15:07 | D.J. | 1,377 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."

 

Më të lexuar
 
ZHURNAL MËSON Gjykatësja e vendimit për BFI-në përfundon në spital!
LAJMI I FUNDIT Policia largon me dhunë kryetarin e vetshpallur nga BFI-ja
Milloshoski: Funksionar i lartë në Kuvend kërkon ndryshime në BFI, Grubi: Kryetarin e BFI-së nuk e vendos gjykata!
Kujt ia drejtoi Shekerinska "ofendimin" ? "Paramendoni me kë u deshtë të ulemi të bisedojmë, ndërsa nuk dëshironim as t’i shihnim"!
Zekiri: Puna shkon për dreq kur Grubi flet për drejtësi; Grubi: Me fjalet tua po ia minuson votat Pendarovskit, më mirë rri heshtë
Rexhepi-Zejd: Opozita shqiptare ka bërë dy mashtrime politike në zgjedhjet presidenciale
Zhurnal mëson Në "spastrimin" e Zaevit do të përfshihen edhe Ministra të BDI-së
Ekskluzive Dokumenti në të cilin thirren puçistët është “i falsifikuar”, BFI akuzon Muhamed Zeqirin për skenar
Zhurnal mëson Puçistët sërish në mënyrë joligjore futen në objektin e BFI-së?!