Carovska: Praktika do të rregullohen me ligj
maqedonia
Carovska: Praktika do të rregullohen me ligj

Carovska: Praktika do të rregullohen me ligj

Shkup, 14 shtator - Praktika do të rregullohen me ligj. Qeveria po përgatit një zgjidhje që do të përfshijë persona nga mosha 15 deri 29 vjeçare. Pas përfundimit të procesit arsimor, të rinjtë do të kenë mundësi të bëjnë praktikë në kompani. Në tre muajt e parë derisa e mësojnë zanatin, do të marrin nga pesë mijë denarë. Nëse ata dëshmohen në punë te punëdhënësi në tre muajt e ardhshëm iu është garantuar një pagë minimale prej 12 mijë denarë. Për këto gjashtë muaj nuk është paraparë sigurim shëndetësor dhe pensional, por do të kenë përparësi punësimi në kompaninë. Autoritetet thonë se ky ligj miratohet për t’i dhënë fund abuzimit të punës së praktikantëve, por gjithashtu edhe për të prodhuar staf të kualifikuar dhe të specializuar që është i domosdoshëm për sektorin privat.

"Me këtë ligj kemi nene shtesë ligjore që përcaktojnë se si rregullohet, ne kemi një mentor i cili do të jetë në vendin e praktikës, i cili do të ketë detyrë të nënshkruajë, se për çfarë është kualifikuar ai person pas përfundimit të praktikës. Përveç kësaj, kompanitë i paguajnë individët, nëse kompanitë ndajnë mjete financiare, ajo investon në person të caktuar, ose do ta mbajë atë, ose do ta përgatit për një kompani tjetër në tregun e punës", tha Mila Carovska, ministre e punës dhe politikës sociale.

© ZHURNAL 14.09.2018, 15:30 | Xh.I. | 1,090 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."

 

Më të lexuar
 
Ziadin Sela "kryeministër" e Ali Ahmeti lider i opozitës, thotë anketa më e re ?!
Blerim Reka në vitin 2015 në Kongresin tematik të BDI-së: "Presidenti s'ka kompetenca dhe duhet të jetë konsensual"
Emrat Forumi i gruas i BDI-së zgjodhi kryesinë e re, ja kush janë
Tërmet dridhë Maqedoninë e Veriut
Ekskluzive: Siljanovska e VMRO-së qëndron në shtabin zgjedhor të Blerim Rekës në Çarshinë e Shkupit
LIVE: Ali Ahmeti: Unë ofrova kandidat të përbashkët shqiptar, Ziadini dhe Bilalli e refuzuan me përbuzje
LIVE: Ahmeti: Kur ne bojkotuam Ivanovin, vetëm Sela e Reka e kanë votuar për president!
Kryeministri Zaev ka një lajm të mirë për pagat
Fërçkoski nuk ka mohuar autenticitetin e zërit të tij dhe të Albert Musliut