Zhbogar: Shenja pozitive në përmirësimin e situatës në media
maqedonia
Zhbogar: Shenja pozitive në përmirësimin e situatës në media

Zhbogar: Shenja pozitive në përmirësimin e situatës në media

Shkup, 14 shtator - Ambasadori i BE-së Samuel Zhbogar vlerëson se ka shenja pozitive në përmirësimin e situatës në media. Në një debat për edukimin mediatik që u mbajt në Qendrën Loja në Tetovë, Zhbogar tha se është ulur presioni ndaj mediumeve dhe se të njëjtat nuk financohen nga Qeveria. Megjithatë ai tha se ka shumë punë për tu bërë në fushën e rregullimit të mediave. Ajo që duhet bërë në të ardhmen sipas panelistëve në debat është zhvillimi i mendimit kritik edhe atë jo vetëm në media por edhe nëpër shkolla.

"Mendoj se po shihen ndryshime. Mendoj se vërehet se ka më pak presion ndaj medieve. Qeveria nuk i financon mediat pra nuk lëshojnë reklamat në medieve sepse kjo ishte mënyra e të pasurit ndikim në media në të shkuarën. Pra, përfundimisht shohim më tepër vështrime kritike drejtuar Qeverisë apo institucioneve për dallim nga e kaluara, por përfundimisht nuk themi dot se mediat nuk përballen me probleme", deklaroi Samuel Zhbogar, Ambasador i BE-së.

"Është me rëndësi të përmendet se publiku më i ri anon shumë kah informimi online, pra përsëritemi me atë që u tha më herrët dhe ashtu siç rritet mosha rritet edhe përqindja e atyre që kalojnë në informim përmes televizionit. Tani çka iu intereson më tepër? Më së tepërmi qytetarët tanë janë të interesuar për politikën, pra politika ndiqet nga gjysma gati e të anketuarve", tha Aleksandra Temenugova, Instituti për Studime të Komunikimeve.

© ZHURNAL 14.09.2018, 14:51 | Xh.I. | 704 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."

 

Më të lexuar
 
Ziadin Sela "kryeministër" e Ali Ahmeti lider i opozitës, thotë anketa më e re ?!
Blerim Reka në vitin 2015 në Kongresin tematik të BDI-së: "Presidenti s'ka kompetenca dhe duhet të jetë konsensual"
Emrat Forumi i gruas i BDI-së zgjodhi kryesinë e re, ja kush janë
Tërmet dridhë Maqedoninë e Veriut
Ekskluzive: Siljanovska e VMRO-së qëndron në shtabin zgjedhor të Blerim Rekës në Çarshinë e Shkupit
LIVE: Ali Ahmeti: Unë ofrova kandidat të përbashkët shqiptar, Ziadini dhe Bilalli e refuzuan me përbuzje
LIVE: Ahmeti: Kur ne bojkotuam Ivanovin, vetëm Sela e Reka e kanë votuar për president!
Kryeministri Zaev ka një lajm të mirë për pagat
Fërçkoski nuk ka mohuar autenticitetin e zërit të tij dhe të Albert Musliut