Socialistët evropianë kërkojnë nga EPP-ja t'i bindë VMRO-DPMNE-në dhe DR-në për emrin
maqedonia
Socialistët evropianë kërkojnë nga EPP-ja t'i bindë VMRO-DPMNE-në dhe DR-në për emrin

Socialistët evropianë kërkojnë nga EPP-ja t'i bindë VMRO-DPMNE-në dhe DR-në për emrin

Bruksel, 14 shtator - Grupi i socialistëve evropianë në Parlamentin Evropian kërkojnë nga Partia Popullore Evropiane, anëtarë të së cilës janë VMRO-DPMNE-ja dhe Demokracia e Re, për t'i bindur partitë si motër për ta mbështetur Marrëveshjen për emrin.

"I bëjmë thirrje opozitës politike nga partitë e EPP-së në dy vendet të tregojnë përgjegjësi dhe ta mbështesin Marrëveshjen", deklaroi Udo Bulman, shef i socialdemokratëve në PE.

Ai porositi se zgjidhja për emrin do ta hapë perspektivën euroatlantike për IRJM-në dhe do të ndihmojë që të përforcohet paqja dhe stabiliteti në vend dhe në rajon. 

© ZHURNAL 14.09.2018, 14:33 | D.J. | 1,004 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."