Socialistët evropianë kërkojnë nga EPP-ja t'i bindë VMRO-DPMNE-në dhe DR-në për emrin
maqedonia
Socialistët evropianë kërkojnë nga EPP-ja t'i bindë VMRO-DPMNE-në dhe DR-në për emrin

Socialistët evropianë kërkojnë nga EPP-ja t'i bindë VMRO-DPMNE-në dhe DR-në për emrin

Bruksel, 14 shtator - Grupi i socialistëve evropianë në Parlamentin Evropian kërkojnë nga Partia Popullore Evropiane, anëtarë të së cilës janë VMRO-DPMNE-ja dhe Demokracia e Re, për t'i bindur partitë si motër për ta mbështetur Marrëveshjen për emrin.

"I bëjmë thirrje opozitës politike nga partitë e EPP-së në dy vendet të tregojnë përgjegjësi dhe ta mbështesin Marrëveshjen", deklaroi Udo Bulman, shef i socialdemokratëve në PE.

Ai porositi se zgjidhja për emrin do ta hapë perspektivën euroatlantike për IRJM-në dhe do të ndihmojë që të përforcohet paqja dhe stabiliteti në vend dhe në rajon. 

© ZHURNAL 14.09.2018, 14:33 | D.J. | 1,088 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."

 

Më të lexuar
 
Ziadin Sela "kryeministër" e Ali Ahmeti lider i opozitës, thotë anketa më e re ?!
Blerim Reka në vitin 2015 në Kongresin tematik të BDI-së: "Presidenti s'ka kompetenca dhe duhet të jetë konsensual"
Emrat Forumi i gruas i BDI-së zgjodhi kryesinë e re, ja kush janë
Tërmet dridhë Maqedoninë e Veriut
Ekskluzive: Siljanovska e VMRO-së qëndron në shtabin zgjedhor të Blerim Rekës në Çarshinë e Shkupit
LIVE: Ali Ahmeti: Unë ofrova kandidat të përbashkët shqiptar, Ziadini dhe Bilalli e refuzuan me përbuzje
LIVE: Ahmeti: Kur ne bojkotuam Ivanovin, vetëm Sela e Reka e kanë votuar për president!
Kryeministri Zaev ka një lajm të mirë për pagat
Fërçkoski nuk ka mohuar autenticitetin e zërit të tij dhe të Albert Musliut