Në Evropë arrinë edhe një valë nxehtësie, do ta godasë Ballkanin?
maqedonia
Në Evropë arrinë edhe një valë nxehtësie, do ta godasë Ballkanin?

Në Evropë arrinë edhe një valë nxehtësie, do ta godasë Ballkanin?

Shkup, 14 shtator - Nëse realizohet parashikimi i publikuar në portalin “Severe Weather Europe“, javën e ardhshme Evropën sipas të gjitha gjasave do ta përfshijë një valë e re nxehtësie.

Priten temperatura prej 8-10 gradë Celsius mbi mesataren për mesin e shtatorit dhe atë në Evropën qendore, perëndimore dhe lindore, trasnemton gazetametro.net.

Kjo shmangie nga temperaturat mesatare do të thotë se në veri të Evropës, në pjesë të Gjermanisë e Beneluskit, temperaturat do të arrijnë deri në 30 gradë.

Por, temperatura edhe më të larta priten në pjesën jugore të Evropës, kështu që për Francën, Italinë dhe pjesë të BeH-së. Hungarisë, Kroacisë e Serbisë parashihen temperatura mbi 30 gradë Celsius.

Nga harta megjithatë duket se Kosova nuk do të jetë e përfshirë nga temperaturat më të larta të kësaj periudhe, ndërkaq sipas portalit AccuWeather temperaturat më të larta do të jenë deri në 28 gradë Celsius dhe atë vetëm dy ditë – të hënën dhe të martën.

Sipas parashikimit, vala e nxehtësisë duhet ta godasë Evropën të hënën më 17 shtator dhe të zgjasë deri në mes të javës.

© ZHURNAL 14.09.2018, 14:18 | D.J. | 1,530 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."

 

Më të lexuar
 
Ziadin Sela "kryeministër" e Ali Ahmeti lider i opozitës, thotë anketa më e re ?!
Blerim Reka në vitin 2015 në Kongresin tematik të BDI-së: "Presidenti s'ka kompetenca dhe duhet të jetë konsensual"
Tërmet dridhë Maqedoninë e Veriut
Rexhepi-Zejd: Opozita shqiptare ka bërë dy mashtrime politike në zgjedhjet presidenciale
Editorial 79.915 vota, dështim apo sukses për Blerim Rekën, ASH-në e Lëvizjen Besa ?!
Ekskluzive: Siljanovska e VMRO-së qëndron në shtabin zgjedhor të Blerim Rekës në Çarshinë e Shkupit
BDI përsëri mposht Aleancën dhe Besën në Dibër
LIVE: Ali Ahmeti: Unë ofrova kandidat të përbashkët shqiptar, Ziadini dhe Bilalli e refuzuan me përbuzje
Spasovski: Humbën një kolegë të ndershëm