Ndërtimi i kopshteve të fëmijëve, Carovska: Zhvillimi i fëmijëve, prioritet i qeverisë
maqedonia
Ndërtimi i kopshteve të fëmijëve, Carovska: Zhvillimi i fëmijëve, prioritet i qeverisë

Ndërtimi i kopshteve të fëmijëve, Carovska: Zhvillimi i fëmijëve, prioritet i qeverisë

Shkup, 21 gusht - Ministria për Punë dhe Politikë Sociale, ka ndarë 1.4 milion denarë për ndërtimin e kopshtit  të fëmijëve në Zërnovci, ku përkujdesen 60 fëmijë.

Të hollat e tjera duhet të sigurohen nga buxheti komunal . Ministrja Milla Carovska , thotë se qëllimi i resorit që drejton është rritja e kapaciteteve për përkujdesjene fëmijëve në kopshte dhe cerdhe.

Këtë vit është arritur pajtueshmëri për punësimin e 900 personave , janë hapur 11 objekte të reja, një investim ky prej 3.7 milion denarësh, pritet të happen edhe 11 objekte të tjera dhe të riparohen objektet ekzistuese, njoftoi Carovska, duke informuar se buxheti për këtë qëllim arrin në 71 milion denarë.

“Çdo fëmijë ka rëndësi dhe i duhen ofruar mundësitë për zhvillim më të mirë. Zhvillimi i Fëijëve është prioritet i qeverisë. Qëllimi ynë është shtimi i kapaciteteve në kopshtet e fëmijëve në të gjithë vendin, ndërtimin e objekteve të reja aty ku nuk ka dhe përfshirjen e sa më shumë fëmijëve në arsimin parashkollor. Qëllimi i MPPS-së, është që deri në vitin 2020, të rritet deri në 50% përfshirja  efëijëve në kopshte dhe cerdhe. njëkohësisht punojmë edhe për sigurimin e kuadrit cilësor të nevojshëm për përkujdesjen e fëmijëve” – tha ministrja për Punë dhe Politikë Sociale, Milla Carovska.

© ZHURNAL 21.08.2018, 17:51 | B.M. | 3,283 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."

 

Më të lexuar
 
Ziadin Sela "kryeministër" e Ali Ahmeti lider i opozitës, thotë anketa më e re ?!
Blerim Reka në vitin 2015 në Kongresin tematik të BDI-së: "Presidenti s'ka kompetenca dhe duhet të jetë konsensual"
Emrat Forumi i gruas i BDI-së zgjodhi kryesinë e re, ja kush janë
Tërmet dridhë Maqedoninë e Veriut
Ekskluzive: Siljanovska e VMRO-së qëndron në shtabin zgjedhor të Blerim Rekës në Çarshinë e Shkupit
LIVE: Ali Ahmeti: Unë ofrova kandidat të përbashkët shqiptar, Ziadini dhe Bilalli e refuzuan me përbuzje
LIVE: Ahmeti: Kur ne bojkotuam Ivanovin, vetëm Sela e Reka e kanë votuar për president!
Kryeministri Zaev ka një lajm të mirë për pagat
Fërçkoski nuk ka mohuar autenticitetin e zërit të tij dhe të Albert Musliut