ZHURNAL.MK ZHURNAL.KS ZHURNAL.AL

 

Lajme nga Maqedonia
Takim Fazliu - Spasovski

Shkup, 19 korrik - Ministri i Vetëqeverisjes Lokale Suhejl Fazliu sot u takua me ministrin e Punëve të Brendshme Oliver Spasovski, me të cilin kanë biseduar për situatën e sigurisë në vend, luftën kundër krimit dhe korrupsionit dhe zhvillimin e aktiviteteve të koordinuara në interes të vendit dhe qytetarëve

"Në takim ndër të tjerat u bisedua edhe për luftën kundër ekstremizmit të dhunshëm, si një nga dukuritë e rrezikshme botërore ndaj të cilës nuk është imun asnjë shtet apo vend në botë. Ministri Fazliu theksoi se siguria e qytetarëve është prioritare në fushëveprimin e ministrisë dhe se të gjitha aktivitetet që kanë të bëjnë me parandalimin e dukurive negative përcillen me seriozitetin më të madh duke i dhënë mbështetje të plotë punës dhe Këshillit nacional për luftë kundër ekstremizmit të dhunshëm", njoftojnë nga Ministria e Vetëqeverisjes Lokale.

Fazliu  në takimin në Ministrinë e Vetëqeverisjes Lokale, ka informuar edhe për aktivitetet  lidhur me Programet për bashkëpunim ndërkufitarë dhe shfrytëzimin e IPA fondeve ku rol të rëndësishëm ka edhe Ministria për punë të brendshme në drejtim komunikimit dhe qarkullimit më të lehtë të qytetarëve nga të dy anët e kufijve me fqinjët tanë.

Fazliu dhe Spasovski,  gjithashtu, kanë biseduar edhe për çështje të lidhura me shërbimet zjarrfikëse në vend, për problemet me të cilët ballafaqohen njësitet për shuarjen e zjarreve, për problemet sistematike të cilat i përcjellin vite e dekada me radhë, ekipimi, si dhe financimi i tyre si dhe  aktivitetet që  duhet ti koordinojë në të ardhshmen Ministria për vetëqeverisje lokale, qëndron në kumtesë.

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 19.07.2018, 20:57  | T.E. | 3,928 i lexuar

 

 

 

Vazhdojnë ditët me diell

Shkup, 17 tetor - Instituti Hidrometeorologjik njofton se moti në vend vazhdon të jetë i ngjashëm edhe ditën e nesërme.

“Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 4-5 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihet të lëvizin ndërmjet 22-23 gradë Celsius. Shtypja atmosferike mbetet mbi vlerat e normales. Do të fryjë erë e lehtë deri mesatare nga drejtimet e ndryshme kryesisht në pjesën e dytë të ditë”, thuhet në njoftimin e tyre.

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 17.10.2018, 23:24  | T.E. | 8.153 i lexuar

© ZHURNAL.mk

MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA
AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"
Fon: 02 3217 815, E-mail: info @ zhurnal.mk
© 2018 Agjencia e lajmeve "ZHURNAL"
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara. Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.