Boronica, fruti ideal për të ndaluar sulmin në zemër
medicina
Boronica, fruti ideal për të ndaluar sulmin në zemër

Boronica, fruti ideal për të ndaluar sulmin në zemër

Sulmet në zemër janë emergjencë serioze mjekësore dhe duhet të trajtohen urgjentisht, të cilat kryesisht shkaktohen nga mungesa e gjakut në zemër. Një mënyrë e mirë për parandalimin e këtij sulmi është përdorimi i boronicës.

Ky fryt mund t’i relaksojë edhe muret e enëve të gjakut, që rrjedhimisht e zvogëlon edhe rrezikun për hipertension.

Përveç se zvogëlojnë rrezikun për sulm në zemër, boronicat janë të mahnitshme edhe për parandalimin e disa llojeve të kancerit, por edhe për përmirësimin e memories.

Gjithashtu theksojmë se boronicat janë burim i mahnitshëm i vitaminës K, vitaminës C, fibrave, magnezit dhe antioksiduesve.

© ZHURNAL 18.07.2018, 12:44 | Z.H. | 1,185 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."