ZHURNAL.MK ZHURNAL.KS ZHURNAL.AL

 

Medicina
Boronica, fruti ideal për të ndaluar sulmin në zemër

Sulmet në zemër janë emergjencë serioze mjekësore dhe duhet të trajtohen urgjentisht, të cilat kryesisht shkaktohen nga mungesa e gjakut në zemër. Një mënyrë e mirë për parandalimin e këtij sulmi është përdorimi i boronicës.

Ky fryt mund t’i relaksojë edhe muret e enëve të gjakut, që rrjedhimisht e zvogëlon edhe rrezikun për hipertension.

Përveç se zvogëlojnë rrezikun për sulm në zemër, boronicat janë të mahnitshme edhe për parandalimin e disa llojeve të kancerit, por edhe për përmirësimin e memories.

Gjithashtu theksojmë se boronicat janë burim i mahnitshëm i vitaminës K, vitaminës C, fibrave, magnezit dhe antioksiduesve.

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 18.07.2018, 12:44  | Z.H. | 894 i lexuar

 

 

 

Vazhdojnë ditët me diell

Shkup, 17 tetor - Instituti Hidrometeorologjik njofton se moti në vend vazhdon të jetë i ngjashëm edhe ditën e nesërme.

“Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 4-5 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihet të lëvizin ndërmjet 22-23 gradë Celsius. Shtypja atmosferike mbetet mbi vlerat e normales. Do të fryjë erë e lehtë deri mesatare nga drejtimet e ndryshme kryesisht në pjesën e dytë të ditë”, thuhet në njoftimin e tyre.

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 17.10.2018, 23:24  | Z.H. | 5.830 i lexuar

© ZHURNAL.mk

MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA
AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"
Fon: 02 3217 815, E-mail: info @ zhurnal.mk
© 2018 Agjencia e lajmeve "ZHURNAL"
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara. Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.