ZHURNAL.MK ZHURNAL.KS ZHURNAL.AL

 

Kronika
Tetë aksidente në Shkup, një motoçiklist është lënduar rëndë

Shkup, 17 korrik - Një vozitës motoçiklete u lëndua lehtë në një nga tetë aksidentet e ndodhura gjatë ditës së kaluar. Në një aksident është lënduar më lehtë një person, ndërsa në gjashtë tjera janë shkaktuar dëme materiale. 

Nga MPB informojnë se dje policia e komunikacionit ka zbuluar dhe sanksionuar një numër të madh të shkeljeve. Pesëdhjetë e tre shoferë kanë lëvizur me shpejtësi më të madhe se e lejuara, dy shoferë kanë kaluar në udhëkryq në të kuqe, tre shoferë për tejkalim të palejuar, një shofer nuk  u ka dhënë përparësi kalimi  automjeteve në zonën e udhëkryqit, si dhe katër shoferë për mosposedim të helmetës mbrojtëse për motor, moped dhe motoçikletë. Ishin sanksionuar edhe 18 kalimtarë, të cilët kishin kaluar rrugën jashtë vendkalimit për këmbësorë. 

Nga komunikacioni është përjashtuar një shofer, i cili e kishte drejtuar automjetin nën ndikim të alkoolit, 10 shoferë para se të pajisen me të drejtën për vozitje, dy vozitës fillestar, si dhe një automjet teknikisht i dëmtuar dhe 10 automjete të paregjistruara. janë kapur 54 automjete të parkuara në mënyrë joligjore.

Me ndihmën e karrotrecit, janë larguar 59 automjete.

Reparti për parandalim pranë SPB Shkup sot në kuadër të projektit edukativ të komunikacionit "Kultura e komunikacionit të fëmijëve në institucionet parashkollore" do të realizojë punëtori edukative me fëmijët e grupit të mesëm dhe të madh në kopshtin e fëmijëve "8 Marsi", objekti "Rasadnik", që gjendet në rajonin e komunës së Kisella Vodës.

Nga MPB informojnë se sot do të mbahet edhe masë e veçantë edukative - mësim komunikacioni në të cilin do të marrin pjesë qytetarë pjesëmarrës në komunikacion, të cilët kishin kryer shkelje në baza të ndryshme në rolin e këmbësorit. 

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 17.07.2018, 09:39  | D.J. | 538 i lexuar

 

 

 

Vazhdojnë ditët me diell

Shkup, 17 tetor - Instituti Hidrometeorologjik njofton se moti në vend vazhdon të jetë i ngjashëm edhe ditën e nesërme.

“Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 4-5 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihet të lëvizin ndërmjet 22-23 gradë Celsius. Shtypja atmosferike mbetet mbi vlerat e normales. Do të fryjë erë e lehtë deri mesatare nga drejtimet e ndryshme kryesisht në pjesën e dytë të ditë”, thuhet në njoftimin e tyre.

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 17.10.2018, 23:24  | D.J. | 5.778 i lexuar

© ZHURNAL.mk

MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA
AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"
Fon: 02 3217 815, E-mail: info @ zhurnal.mk
© 2018 Agjencia e lajmeve "ZHURNAL"
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara. Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.