Gjukanoviq: Ftesa për Maqedoninë për antarësim, e rëndësishme edhe për Podgoricën
maqedonia
Gjukanoviq: Ftesa për Maqedoninë për antarësim, e rëndësishme edhe për Podgoricën

Gjukanoviq: Ftesa për Maqedoninë për antarësim, e rëndësishme edhe për Podgoricën

Bruksel, 11 korrik - Presidenti i Malit të Zi, Millo Gjukanoviq sot deklaroi se ftesa për Maqedoninë të fillojë me bisedimet me NATO-n është e rëndësishme edhe për Podgoricën.

“Gëzohem që Maqedonia Veriore do të jetë anëtare e re e NATO-s”, tha Gjukanoviq. Ai mes tjerash shtoi se hyrjen e anëtarëve të ri në Aleancë nuk do të përforcohet vetëm stabiliteti i Ballkanin Perëndimor, por edhe i Evropës dhe hapësirës së NATO-s.

Maqedonia sipas Sekretarit të Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg do të mund të jetë anëtare e 30-të e NATO-s vetëm pas referendumit dhe ndryshimeve kushtetuese.

© ZHURNAL 11.07.2018, 21:55 | Xh.I. | 1,750 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."