ZHURNAL.MK ZHURNAL.KS ZHURNAL.AL

 

Lajme nga Maqedonia
Pendarovski: Me 10% prijnë qytetarët të cilët janë për hyrje në NATO dhe BE me emrin Maqedonia Veriore

Shkup, 11 korrik - Koordinatori për NATO i Maqedonisë, Stevo Pendarovski në intervistën e “Top Tema” të TV Telma, zbuloi se sipas anketave më të reja që nuk behën nga Qeveria, dallimi mes atyre që janë për hyrje në NATO dhe BE nën me emrin Maqedonia Veriore dhe atyre që janë kundër është 10% në interes të këtyre të parëve.

“Nuk ka asnjë dallim të deklaratës së Stolgenberg sot dhe ajo nga janari në Shkup. Para 10 viteve kishim një pengesë, sot thonë: pasi që keni arritur marrëveshje me Greqinë, tash duhet që ta mbaroni. Zgjedhje e fjalëve është e tij, por mesazhi është i qartë dhe e dimë. Deri sa finalizohet marrëveshje me Greqinë, ne jemi për këtë Aleancën Ish Republika Jugosllave e Maqedonisë”.

Ai tha se nesër kur Stoltenberg zyrtarisht do t’ia jap ftesën Zaevit, do t’i jap edhe plan për procesin e përgaditjeve teknike në raport me mbrojtjen dhe ushtrinë.

Ai shpalli  se sipas anketave më të reja që nuk janë bërë nga Qeveria, por pasi që nuk kam autorizim që të tregojë se nga kush janë bërë, dallimi mes atyre që janë për hyrje në NATO de BE me emrin Maqedonia Veriore është 10-12% më shumë se ata që janë kundër”, tha Pendarovski.

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 11.7.2018, 23:15  | Xh.I. | 2,815 i lexuar

 

 

 

Konfirmohet mbështetja nga Mbretëria e Bashkuar për Marrëveshjen e Prespës

Shkup, 22 tetor - Ambasadorja britanike Rejçel Gallouej në takimin e sotëm me kryeministrin Zoran Zaev, e përshëndeti vendimin e Kuvendit të Maqedonisë në mbështetje të Marrëveshjes së Prespës, duke e vlerësuar si një hap të rëndësishëm përpara në integrimet euroatlantike të Republikës së Maqedonisë.

Siç kumtoi pres qendra qeveritare, të dy gjatë takimit kanë konstatuar se shumica prej dy të tretave në Kuvend për Propozimin për ndryshimet kushtetuese dëshmoi se është e mundur që deputetët e pozitës dhe të opozitës të punojnë së bashku kur bëhet fjalë për çështje kyçe për qytetarët dhe për shtetin, siç janë integrimet dhe reformat. Bashkëbiseduesit kanë shprehur mbështetje për të përforcuar konsensusin në Kuvend për çështje me interes shtetëror.

“Do të vazhdojmë në një atmosferë pozitive, nëpërmjet konstruktivitetit dhe përfshirjes, me deputetët në Kuvend, të punojmë në projekt amendamentet kushtetuese. Vërejtjet e deputetëve të opozitës të cilët dhanë mbështetje në procesin e integrimit euroatlantik të Maqedonisë, në lidhje me përmbajtjen e amendamenteve, janë në frymën e Marrëveshjes së Prespës”, tha kryeministri Zaev, qëndron në kumtesë.

Kryetari i Qeverisë, Zoran Zaev, shtohet, në lidhje me reformat ka njoftuar se fokusi është në fazën e dytë të reformave gjyqësore, ligjet kundër korrupsionit, reformat në DZK, në administratën publike.

Ambasadorja Gallouej njoftoi se Mbretëria e Bashkuar në mënyrë aktive e ndjek situatën politike në Maqedoni dhe se jep mbështetje parimore për pajtim, që është e rëndësishme për integrimin e Maqedonisë, dhe me atë edhe për stabilitetin e gjithë rajonit, qëndron në kumtesë.

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 22.10.2018, 16:19  | Xh.I. | 2.925 i lexuar

© ZHURNAL.mk

MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA
AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"
Fon: 02 3217 815, E-mail: info @ zhurnal.mk
© 2018 Agjencia e lajmeve "ZHURNAL"
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara. Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.