Johanis: Rumania e përkrahë ftesën e NATO-s për Maqedoninë
maqedonia
Johanis: Rumania e përkrahë ftesën e NATO-s për Maqedoninë

Johanis: Rumania e përkrahë ftesën e NATO-s për Maqedoninë

Bruksel, 11 korrik - Presidenti rumun Klaus Johanis deklaroi se NATO duhet ta vazhdojë politikën e "dyerve të hapura" dhe shtoi se Rumania e përkrahë vendimin Republika e Maqedonisë të ftohet  për t'i filluar  negociatat inkuadruese me NATO-n.

"Duhet ta vazhdojmë politikën e dyerve të hapura. Rumania tërësisht e përkrahë vendimin  t'ia dorëzojë ftesën për anëtarësim Maqedonisë së Veriut", theksoi Johanes.

Ai shtoi se e domosdoshme është "qasja e unifikuar dhe planifikimi i mbrojtjes  së tërë  krahut lindor".

© ZHURNAL 11.07.2018, 19:05 | Xh.I. | 1,204 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."