Përmirësim i zbehtë i papunësisë në Maqedoni
ekonomi
Përmirësim i zbehtë i papunësisë në Maqedoni

Përmirësim i zbehtë i papunësisë në Maqedoni

Shkup, 8 qershor - Në vitin 2017 në Maqedoni numri i personave të papunë ishte 22.9% nga numri i përgjithshëm i popullatës të aftë për punë në Maqedoni.

Në tre mujorin e parë të vitit 2018 numri i personave të papunë është 206.748 njerëz nga gjithësejt 956.640 njerëz të aftë për punë. Me përqindje, i vjen se 21.6% janë të papunë në Maqedoni nga popullata aktive, shkruan Telegrafi Maqedoni. Këto shifra janë më të mira se tre-mujorshin e kaluar që ishte 21.9% dhe tre-mujorshin e njejtë të vitit të kaluar që ishte 22.9%.

Duhet potencuar në uljen e numrit të papunësisë ka ndikuar edhe migrimi i të rinjëve drejtë vendeve perendimore.

© ZHURNAL 08.06.2018, 14:51 | Xh.I. | 957 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."