Partia e Erdoganit thyen të gjitha rekordet, fiton për herë të 14-të
bota
Partia e Erdoganit thyen të gjitha rekordet, fiton për herë të 14-të

Partia e Erdoganit thyen të gjitha rekordet, fiton për herë të 14-të

Partia për Drejtësi dhe Zhvillim (AK Parti) e presidentit turk, Rexhep Tajp Erdogan ka fituar me një rezultat të thellë zgjedhjet presidenciale dhe parlamentare që u zhvilluan sot në Turqi, gje qe do te thotë se Erdogan siguroi shumicën o absolute në Parlament.

Ndërsa janë numëruar 99.99 për qind e votave, Partia për Drejtësi dhe Zhvillim (AKP) mori 42.41për qind të votave dhe siguroi 292 vende deputetësh kurse në total bashke me MHP që është në koalicion 341 nga 600, raportojnë mediat turke, përcjell Gazeta e Re.

Në anën tjetër partia opozitare CHP arriti ta grumbulloj 30,77 për qind të votave dhe fitoi 147 deputete në parlament.

Në votime morën pjesë rreth 87,29 te votuesve.

Ndryshe kjo është hera e 14-të ku partia e Erdoganit korri fitore gjë që do të thotë rekord i ri në historinë e Republikës se Turqisë.

7 të përgjithshme, 3 lokale, 3 referendum dhe një Presidenciale me sistem të ri të qeverisjes.

© ZHURNAL 24.06.2018, 23:00 | T.E. | 9,324 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."