Shpëtohen 100 migrantë në Detin Mesdhe
bota
Shpëtohen 100 migrantë në Detin Mesdhe

Shpëtohen 100 migrantë në Detin Mesdhe

Rojet tregtare të Libisë thonë se kanë shpëtuar rreth 100 migrantë nga Afrika, përfshirë dhjetëra gra dhe fëmijë, në brigjet e saj në Detin Mesdhe.

Zëdhënësi i rojeve bregdetare, Ayoub Gassim tha se anija me të cilin po udhëtonin migrantët u ndal sot në brigjet e qytetit Zliten.

Ai thotë se migrantëve u është dhënë ndihmë mjekësore dhe ata janë dërguar në bazën detare në Tripoli.

Libia është pikë e rëndësishme e transitit në Evropë për migrantët që po ikin nga varfëria dhe lufta civile në vendet afrikane.

Kohëve të fundit, me ndihmën e evropianëve, autoritetet libiane kanë rritur përpjekjet për të frenuar kalimin ilegal të migrantëve për në kontinentin evropian.

© ZHURNAL 24.06.2018, 20:16 | T.E. | 798 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."