Egjipti zgjat gjendjen e jashtëzakonshme
bota
Egjipti zgjat gjendjen e jashtëzakonshme

Egjipti zgjat gjendjen e jashtëzakonshme

Parlamenti i Egjiptit ka miratuar sot zgjatjen e gjendjes së jashtëzakonshme edhe për tre muaj, prej 14 korrikut.

Egjipti ka vendosur gjendjen e jashtëzakonshme më 2017, pas dy sulmeve me bomba në kisha, ku u vranë të paktën 45 persona. Gjatë muajit prill, ishte hera e fundit që vendi vendosi të zgjatë gjendjen e jashtëzakonshme.

Shteti i Egjiptit përballet me kryengritjen e militantëve të Shtetit Islamik në rajonin Sinai. Nga dhuna, vitet e fundit, në këtë rajon janë vrarë qindra ushtarë dhe policë, por militantët kanë kryer edhe sulme ndaj civilëve.

Grupe të tjera islamiste operojnë po ashtu në shkretëtirën në perëndim të vendit, përkatësisht pranë kufirit me Libinë. Atje po ashtu janë kryer një sërë sulmesh ndja forcave të sigurisë.

© ZHURNAL 24.06.2018, 17:03 | T.E. | 709 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."