ZHURNAL.MK ZHURNAL.KS ZHURNAL.AL

 

Lajme nga Maqedonia
Analistët: Pragu për referendumin, i lartë

Nevojitet debat serioz për mënyrën se si duhet të kryhet referendumi, pasi ekziston frika reale se pragu i daljes për të votuar është shumë i lartë për të qenë i suksesshëm.

Shkup, 23 qershor - Nevojitet debat serioz për mënyrën se si duhet të kryhet referendumi, pasi ekziston frika reale se pragu i daljes për të votuar është shumë i lartë për të qenë i suksesshëm.

Sipas komunikologut Petar Arsovski, referendumi nuk është vetëm një anketë Për ose Kundër. Me një referendum të detyrueshëm, vlerëson se kundërshtarët e tij, të cilët mund të jenë një pakicë, me një bojkot teknik, mund ta ndryshojnë vullnetin e shumicës.

"Ai prodhon një efekt ligjor dhe ai te të dyja palët duhet të ketë të njëjtën mundësi, për ta dhënë mendimin e tyre. Referendumi i detyrueshëm lejon barazinë mes mungesës së pragut dhe shumicës kundër. I barazon ata. Dhe kështu ata që kundërshtojnë marrëveshjen kanë dy herë më shumë shanse për të pasur sukses në një referendum, sesa ata që mbështesin marrëveshjen, që janë ndoshta shumicë" – u shpreh Petar Arsovski, komunikolog.

Komunikologu Sefer Tahiri thotë se pas shfaqjeve të fundit publike të udhëheqësit të VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mikovski, krijohet përshtypja se partia e tij nuk ka ndonjë qëndrim të qartë nëse do të marrë pjesë në referendum.

Marko Troshanovski nga Instituti për Demokraci “Societas Civilis” beson se thirrja në kushtetutë të shumicës së votuesve, si argument për ligjshmërinë e referendumit është në rregull, por problemi është se mbështetet në një bazë të pasigurt të votuesve.

"Për ta ndryshuar këtë, duhet bërë regjistrim për të cilin nuk ka kohë, opsioni i dytë është zvogëlimi i regjistrimit potencial, i cili është gjithashtu problematik sepse është një procedurë jo kushtetuese dhe opsionet e tjera janë që të ketë një dalje sa më të lartë në zgjedhje ose të kemi pyetje negative në referendum" – tha Marko Troshanovski – Instituti për demokraci “Societas Civilis”.

Një pjesë e mendimeve të tyre është se në këtë situatë, përparësia e atyre që do ta bojkotonin edhe të dyja palët do të kishin të njëjtat shanse. Megjithatë sipas analistëve, një votim i dyfishtë i mundshëm, si për zgjedhjet e parakohshme parlamentare ashtu edhe për një referendum, nuk është garanci se përqindja e daljes në zgjedhje mund të rritet.

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 23.6.2018, 18:09  | D.J. | 2,605 i lexuar

 

 

 

Konfirmohet mbështetja nga Mbretëria e Bashkuar për Marrëveshjen e Prespës

Shkup, 22 tetor - Ambasadorja britanike Rejçel Gallouej në takimin e sotëm me kryeministrin Zoran Zaev, e përshëndeti vendimin e Kuvendit të Maqedonisë në mbështetje të Marrëveshjes së Prespës, duke e vlerësuar si një hap të rëndësishëm përpara në integrimet euroatlantike të Republikës së Maqedonisë.

Siç kumtoi pres qendra qeveritare, të dy gjatë takimit kanë konstatuar se shumica prej dy të tretave në Kuvend për Propozimin për ndryshimet kushtetuese dëshmoi se është e mundur që deputetët e pozitës dhe të opozitës të punojnë së bashku kur bëhet fjalë për çështje kyçe për qytetarët dhe për shtetin, siç janë integrimet dhe reformat. Bashkëbiseduesit kanë shprehur mbështetje për të përforcuar konsensusin në Kuvend për çështje me interes shtetëror.

“Do të vazhdojmë në një atmosferë pozitive, nëpërmjet konstruktivitetit dhe përfshirjes, me deputetët në Kuvend, të punojmë në projekt amendamentet kushtetuese. Vërejtjet e deputetëve të opozitës të cilët dhanë mbështetje në procesin e integrimit euroatlantik të Maqedonisë, në lidhje me përmbajtjen e amendamenteve, janë në frymën e Marrëveshjes së Prespës”, tha kryeministri Zaev, qëndron në kumtesë.

Kryetari i Qeverisë, Zoran Zaev, shtohet, në lidhje me reformat ka njoftuar se fokusi është në fazën e dytë të reformave gjyqësore, ligjet kundër korrupsionit, reformat në DZK, në administratën publike.

Ambasadorja Gallouej njoftoi se Mbretëria e Bashkuar në mënyrë aktive e ndjek situatën politike në Maqedoni dhe se jep mbështetje parimore për pajtim, që është e rëndësishme për integrimin e Maqedonisë, dhe me atë edhe për stabilitetin e gjithë rajonit, qëndron në kumtesë.

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 22.10.2018, 16:19  | D.J. | 2.969 i lexuar

© ZHURNAL.mk

MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA
AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"
Fon: 02 3217 815, E-mail: info @ zhurnal.mk
© 2018 Agjencia e lajmeve "ZHURNAL"
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara. Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.