Lazarevski: Dy ministrat e atëhershëm janë përgjuar rregullisht
maqedonia
Lazarevski: Dy ministrat e atëhershëm janë përgjuar rregullisht

Lazarevski: Dy ministrat e atëhershëm janë përgjuar rregullisht

Shkup, 22 qershor - Ish-punonjësi i Ministrisë së Brendshme, Gjorgji Lazarevski, i cili zbuloi përgjimin masiv për televizionin “Kanal 5”, tha se ishte e lehtë të vëzhgohej se sistemi i ndjekjeve po keqpërdorej.

“Ti mos i përmendim emrat, por ju nuk duhet të jeni një ekspert për të parë se këta njerëz nuk e kanë vendin në shërbimet e sigurisë dhe nuk e kanë kapacitetin e shërbimeve dhe burimeve të shtetit që do të përdoren për të ndjekur opinionin e gazetarëve dhe figurave publike. Ekziston edhe përgjime të ministrave në pushtet dhe ishte e tmerrshme të mendosh se si mund të funksioni një shërbim sigurie. Dy ministra janë vëzhguar rregullisht. Shifrat zyrtare të qytetarëve të përgjuar në mënyrë të paligjshme janë 5,000. Kur e lidhim këtë me numrin e qytetarëve me të cilët këta njerëz biseduan, mund të arrijmë në shifrën deri në 50,000 ose 100,000”, tha Lazarevski.

© ZHURNAL 22.06.2018, 09:10 | D.J. | 1,899 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."