Robotë e leximit të mendjes do të ekzistojnë shumë më shpejt se sa mendoni
teknologji
Robotë e leximit të mendjes do të ekzistojnë shumë më shpejt se sa mendoni

Robotë e leximit të mendjes do të ekzistojnë shumë më shpejt se sa mendoni

Robotët janë këtu për të qëndruar, dhe ata po bëhen gjithnjë e më të zgjuar.

Por do të jetë një kohë derisa ata të përgjigjen në çdo komandë tonë verbale, kështu që deri atëherë ne do të duhet të përdorim mendjen tonë për të komunikuar me ta.

 

Kjo është e drejtë, ju do të jeni në gjendje të kontrolloni robotët duke përdorur mendjen tuaj në të ardhmen, pasi MIT zbuloi një mënyrë për të kombinuar valët e trurit dhe gjestet e dorës për t’i lejuar njerëzit të bashkëveprojnë me makina pa mundim, transmeton lajmi.net.

Ideja këtu është të lejojë që makinat të lidhen dhe të interpretojnë lehtësisht sinjalet e trurit dhe lëvizjet e duarve të një personi dhe t’i kthejnë ato në veprime të shpejta robotike. Në këtë mënyrë, njerëzit nuk do të duhej të zotëronin aftësitë e kodimit të kërkuara për të preprogramuar robotë për të kryer detyra specifike në përgjigje direkte ndaj ndërveprimit njerëzor.

 

Teknologjia është ende në fillimet e saj dhe kërkon që një njeri të vesh disa pajisje të rënda që do të matin aktivitetin elektrik të trurit dhe aktivitetin muskulor të dorës. Kjo është se si roboti “lexon” mendjet tona dhe lëvizjet e muskujve.

 

“Kjo punë që kombinon reagimet elektroencefalografike (EEG) dhe elektromiografi (EMG) mundëson ndërveprimet natyrore njerëzore-robot për një sërë aplikacionesh më të gjera se ne që kemi bërë përpara se të përdorim vetëm reagimet e EEG”, tha drejtori i CSAIL, Daniela Rus. “Duke përfshirë reagimet e muskujve, ne mund të përdorim gjeste për të komanduar robotin hapësinor, me shumë më tepër nuancë dhe specifikë.”

 

Ekipi, i udhëhequr nga Ph.D. kandidati Joseph DelPreto, përdori një robot humanoid të quajtur Baxter, nga Rethink Robotics, gjatë testimit dhe projekti u financua pjesërisht nga kompania Boeing.

 

Roboti shkoi nga zgjedhja e objektivit të saktë nga 70 përqind e kohës në 97 përqind, thotë MIT . Ndërsa robotët mund të interpretojnë EEG dhe EMG për të shkaktuar veprime, është kombinimi i të dyjave që e bën të mundur.

 

“Duke parë të dy sinjale të muskujve dhe trurit, ne mund të fillojmë të marrim gjeste natyrore të një personi së bashku me vendimet e tyre të menjëhershme në lidhje me nëse diçka po shkon keq”, tha DelPreto. “Kjo ndihmon të komunikosh me një robot më shumë si të komunikosh me një person tjetër.”

 

Sistemi mund të përdoret në të ardhmen nga njerëz të ndryshëm, përfshirë punonjësit me aftësi të kufizuara ose lëvizshmërinë e kufizuar, por edhe të moshuarit, sipas ekipit. Dhe kush e di, ky lloj kontrolli robot mund të përdoret një ditë për të pushtuar hapësirën

© ZHURNAL 22.06.2018, 16:21 | Z.H. | 730 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."