BE voton ligjin qe mbyt “memes” dhe krijon kontroll në internet
teknologji
BE voton ligjin qe mbyt “memes” dhe krijon kontroll në internet

BE voton ligjin qe mbyt “memes” dhe krijon kontroll në internet

BE ka votuar përmes ligjeve kundërthënëse që mund të përcaktojnë fundin e “memes” dhe të ndryshojnë internetin përgjithmonë.

Ekspertët e internetit, duke përfshirë edhe krijuesin e World Wide Web (www) Sir Tim Berners-Lee, kanë paralajmëruar se propozimet e reja të BE mbi ligjin mbi të drejtën e autorit mund të shkaktojnë ‘dëme thelbësore’ në platformë. Neni 13 i legjislacionit të propozuar, sipas të cilit platformat e internetit do të duhej të monitoronin ngarkimet nga përdoruesit e tyre për shkeljen e të drejtës së autorit, u miratua nga Komiteti i Parlamentit Europian për çështjet ligjore të mërkurën.

Projektligji, i cili tani do të shkojë në Parlamentin Europian, thotë se qëllimi i tij është të lehtësojë mbajtësit e të drejtave të licencohen dhe të shpërblehen për shpërndarjen në internet të punës së tyre. Sidoqoftë, avokatët e hapur të internetit pretendojnë se i takon filtrimit ose censurës së përmbajtjes dhe e quajti masën një hap drejt kthimit të internetit në një mjet për mbikëqyrjen e automatizuar dhe kontrollin e përdoruesve të tij.

 

Ekspertët paralajmërojnë se në vend që të ndikojnë në kompanitë e mëdha të internetit në fillim të synuar nga kjo iniciativë, konkurrenca nga platformat më të vogla do të jetë e prekur rëndë, pasi shumë prej tyre nuk do të jenë në gjendje të përballojnë teknologjinë e nevojshme për të monitoruar ngarkimet e përmbajtjeve.

© ZHURNAL 22.06.2018, 12:18 | Z.H. | 422 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."