Marshik: Pres që Maqedonia dhe Shqipëria të fillojnë negociata për anëtarësim gjatë presidencës austriake
maqedonia
Marshik: Pres që Maqedonia dhe Shqipëria të fillojnë negociata për anëtarësim gjatë presidencës austriake

Marshik: Pres që Maqedonia dhe Shqipëria të fillojnë negociata për anëtarësim gjatë presidencës austriake

Bruksel, 21 qershor - Përfaqësuesi i përhershëm i Austrisë në BE, ambasadori Nikollaus Marshik sot shfaqi shpresën se gjatë presidencës austriake me Këshillin e BE-së deri në fund të vitit Maqedonia dhe Shqipëria do të fillojnë negociata për anëtarësim në BE. Austria e ndërmerr presidencën me BE-në më 1 korrik.

Ai shtoi se pret që gjatë takimit për siguri në Salcburg , të caktuar për më shtator të arrihen zgjidhje lidhur me emigrimin.

Ambasadori Marshik shtoi se vendet nga Ballkani Perëndimor duhet të jenë partnerët e parë të BE-së.

Austria ka për qëllim deri në tetor të arrihet marrëveshje në negociatat për daljen e Britanisë së Madhe nga Unioni.

© ZHURNAL 21.06.2018, 19:30 | T.E. | 3,297 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."