Pse nuk duhet ta mbushni telefonin gjatë natës
teknologji
Pse nuk duhet ta mbushni telefonin gjatë natës

Pse nuk duhet ta mbushni telefonin gjatë natës

Mbushja e telefonit gjatë natës, ide e keqe Është pjesë e rutinës, të jemi të sinqertë sapo të hyjmë në shtrat, ne e futim telefonin në karikues, kështu që do të jetë plotësisht i gatshëm kur të zgjohemi në mëngjes. Është super i dobishëm, sepse nuk është gjithmonë e mundur ose praktike për të mbushur atë gjatë ditës. Por a e dini se në fakt është një ide shumë e keqe për të karikuar telefonin tuaj gjatë natës? Dhe pa përmendur edhe rrezikun e zjarrit të telefonit tuaj të mbyllur në një prizë gjatë natës … Tre muaj në vit – Nëse sapo keni blerë një telefon të ri, duke e mbushur natën është një ide e keqe. Telefoni juaj është mbyllur në një prizë elektrike për tre deri në katër muaj në vit në total, dhe kjo është me të vërtetë e keqe për baterinë, transmeton rtv21.tv. Vetëm kur është e nevojshme – Bateria juaj e telefonit nuk do të zgjasë sa duhet nëse e ngarkoni atë gjatë natës. Pra, nëse doni të shijoni telefonin tuaj për një kohë të gjatë, rekomandohet të mos karikohet gjatë natës. Një tjetër këshillë nga vetë Apple është ta mbushni telefonin kur ai ka bateri 24 për qind ose më pak të mbetur. Me fjalë të tjera: vetëm atëherë kur ai ka nevojë.

© ZHURNAL 19.06.2018, 15:42 | Z.H. | 2,939 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."