Marrëveshja për emrin, Samaras: Nuk ka të bëjë fare me `erga omnes`
maqedonia
Marrëveshja për emrin, Samaras: Nuk ka të bëjë fare me `erga omnes`

Marrëveshja për emrin, Samaras: Nuk ka të bëjë fare me `erga omnes`

Shkup, 16 qershor - Mos harroni se me marrëveshjen keni mbyllur përkohësisht çështjen, nuk e keni zgjidhur çështjen dhe nga këtu e tutje po hapni probleme edhe më të këqija, tha ish-kryeministri grek Antonis Samaras.

Samaras beson se zgjidhja ose nuk do të zgjasë gjatë kohë, ose do të shkaktojë shpërthime dhe nuk do të stabilizojë rajonin.

Lidhur me marrëveshjen, Samaras thotë se ai e njeh plotësisht irredentizmin, kombësinë maqedonase dhe gjuhën maqedonase dhe nuk ka të bëjë fare me erga omnes.

Andonis Samaras, dërgoi kritika të ashpra dhe akuza ndaj Ciprasit, tha se ai nuk u bë papritmas një lider pro-perëndimor “por një njeri i zakonshëm po”.

© ZHURNAL 16.06.2018, 19:15 | D.J. | 2,753 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."