Të hënën do të fillojë vlerësimi i dëmeve në rajonin e Ovçe Poles
ekonomi
Të hënën do të fillojë vlerësimi i dëmeve në rajonin e Ovçe Poles

Të hënën do të fillojë vlerësimi i dëmeve në rajonin e Ovçe Poles

Shtip, 15 qershor - Komisioni për vlerësime të dëmeve nga moti i keq, i cili që pardje e ka përfshirë rajonin e Ovçe Poles, prej ditës së hënë do të dalë në terren dhe do të bëjë vlerësime.

Kryetari i komunës Sveti Nikole, Sasho Vasilevski për MIA-n thotë se komisoni ka tre ekipe, të cilat duhet t'i vizitojnë ataret e fshtrave Cërnilishte, Peshirovë, Amzabegovë, Knezhje, Gurubincë dhe Erxheli dhe reth qytetit Sveti Nikole.

Bujqit kanë paraqitur dëme në kulturat e drithërave, të mbjedhave vreshtare, shalqinit, duhanit dhe kulturave tjera bujqësore.

"Komisioni në terren do të dalë të hënën. Bujqit kanë paraqitur dëme të kulturave bujqësore, por ka edhe dëme materiale edhe në shtëpitë edhe në fermat", tha Velkovski.

Sipas vlerësimeve, dëme ka në të gjitha kulturat bujqësore, ndërsa mbi 5.000 hektarë në rajonin e Ovçe Poles.

Velkovski shton se nga moti i keq, që ka ndodhur pardje, i përcjellur me breshër dhe erë të fuqishme, u shkatërrua ehd ekonstrukisoni i kulmit në lokalitetin arkeologjik "Vila zora".

© ZHURNAL 15.06.2018, 20:13 | T.E. | 1,231 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."