ZHURNAL.MK ZHURNAL.KS ZHURNAL.AL

 

Lajme nga Maqedonia
Shpallet Konkursi për regjistrim të studentëve në USHCM, 11.6621 vende të lira

Kushtet dhe kriteret për regjistrim dhe dokumentet e nevojshme janë sqaruar në Konkursin, të cilin USHCM e publikoi në ueb faqen e saj: www.ukim.edu.mk

Shkup, 13 qershor - Universiteti “Shën Cirili e Metodi” – Shkup e shpalli Konkursin për regjistrim të studentëve në vitin e parë të studimeve deridiplomike në vitin akademik 2018/2019.

Sipas Konkursit,  të lira janë 11.661 vende, nga të cilat për studentë të rregullt në kuotat shtetërore ka 5.913, të rregullt me bashkëfinancimin të studimeve 4.573 dhe për studentë me korrespondencë ka 1,175 vende. Si në vitet e mëparshme, pagesa për studime të rregullta është 200 euro, ndërsa për bashkëfinancimin e studimeve dhe për studentët me korrespondencë është 400 euro.

Kushtet dhe kriteret për regjistrim dhe dokumentet e nevojshme janë sqaruar në Konkursin, të cilin USHCM e publikoi në ueb faqen  e saj: www.ukim.edu.mk

Afati i parë për paraqitje të kandidatëve është më 30 dhe 31 gusht., I dyti është më 13 dhe 14 shtator, ndërsa afati i tretë më 24 shtator në fakultetet në të cilat ka vende të lira.

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 13.06.2018, 19:39  | T.E. | 1,082 i lexuar

 

 

 

Tortevski: Amnestia duhet të jetë gjithëpërfshirëse, në 10 vitet e fundit mos ketë hetime për kriminelët por edhe ato që sillen të ndershëm

Shkup, 16 tetor – Dreklarata e kryeministrit Zaev në parlament se duhet të fallen politikanët mes vetes përkundër atyre që ka ndodhur më 27 prill në parlament duket se ka ngritur shumë pluhur në opinion.

Avokati Aleksandar Tortevski ka shkruar se kjo amnesti që kryeministri e ka përmendur në parlament në një nga fjalimet e tij duhet të jetë gjithëpërfshirëse.

“Amnestia duhet të jetë gjithëpërfshirëse, të lirohen të gjithë të burgosurit, të ndalohen hetimet penale, të mos funksionojnë gjykatat, prokuroria publike dhe ajo special dhe mos harxhojmë para për ato, në 10 vitet e fundit mos ketë hetime mbi kriminalitetin që të mund të prekin pak edhe ato që janë ndier si të ndershëm deri më tani”, ka shkruar kështu Tortevski.

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 16.10.2018, 23:42  | T.E. | 5.910 i lexuar

© ZHURNAL.mk

MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA
AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"
Fon: 02 3217 815, E-mail: info @ zhurnal.mk
© 2018 Agjencia e lajmeve "ZHURNAL"
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara. Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.