ZHURNAL.MK ZHURNAL.KS ZHURNAL.AL

 

Lajme nga Maqedonia
Do të miratohet ligj i ri për parandalim të larjes së parave dhe financim të terrorizmit

Shkup, 13 qershor – Qëllimi i Propozim-ligjit për parandalim të larjes së parave dhe financim të terrorizmit, i cili dje u miratua në seancë qeveritare, është harmonizim me dispozitat nga Direktiva e katërt e BE-së për parandalim të përdorimit të sistemit financiar për larjen të parave dhe financim të terrorizmit prej vitit 2015.

“Konform kësaj direktive, mes tjerash, saktësohen dhe harmonizohen dispozitat të cilat kanë të bëjnë në pronarët e vërtetë dhe parashikohet vendosja e regjistrit të pronarëve të vërtetë në suaza të Regjistrit qendror të RM-së, informoi sot në konferencë për shtyp zëdhënësi qeveritar Mile Boshnjakovski.

Me këtë parashikohet obligim për personat juridikë të podesojnë, ruajnë dhe t’i evidentojnë në regjistrin e pronarëve të vërtetë, të dhënat për pronarët e tyre të vërtetë për kryerjen e pagesë me para të gatshme prej 15.000 euro në 2.000 euro.

Sipas Boshnjakovskit, ky ligj përmban tre komponentë kyçë.

Në punën e dytë, sipas tij, është ajo që personat juridikë nën regjistër do të duhet t’i regjistrojnë personat e vërtetë.

Në seancë janë konfirmuar edhe ndryshimet e Ligjit për shoqata tregtare me të cilat parashikohet të kryhet fshirja e dispozitave për shoqatat e fshehta që të rritet transparenca në qarkullimin jeridik dhe të ulen mundësitë për fshehje të tatimit.

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 13.06.2018, 14:55  | D.J. | 734 i lexuar

 

 

 

Tortevski: Amnestia duhet të jetë gjithëpërfshirëse, në 10 vitet e fundit mos ketë hetime për kriminelët por edhe ato që sillen të ndershëm

Shkup, 16 tetor – Dreklarata e kryeministrit Zaev në parlament se duhet të fallen politikanët mes vetes përkundër atyre që ka ndodhur më 27 prill në parlament duket se ka ngritur shumë pluhur në opinion.

Avokati Aleksandar Tortevski ka shkruar se kjo amnesti që kryeministri e ka përmendur në parlament në një nga fjalimet e tij duhet të jetë gjithëpërfshirëse.

“Amnestia duhet të jetë gjithëpërfshirëse, të lirohen të gjithë të burgosurit, të ndalohen hetimet penale, të mos funksionojnë gjykatat, prokuroria publike dhe ajo special dhe mos harxhojmë para për ato, në 10 vitet e fundit mos ketë hetime mbi kriminalitetin që të mund të prekin pak edhe ato që janë ndier si të ndershëm deri më tani”, ka shkruar kështu Tortevski.

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 16.10.2018, 23:42  | D.J. | 5.993 i lexuar

© ZHURNAL.mk

MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA
AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"
Fon: 02 3217 815, E-mail: info @ zhurnal.mk
© 2018 Agjencia e lajmeve "ZHURNAL"
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara. Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.