Emri i ri i Maqedonisë, Knajsell: Sukses i dialogut dhe diplomacisë
maqedonia
Emri i ri i Maqedonisë, Knajsell: Sukses i dialogut dhe diplomacisë

Emri i ri i Maqedonisë, Knajsell: Sukses i dialogut dhe diplomacisë

Shkup, 13 qershor - Shefja e diplomacisë së Austrisë, Karin Knajsell ka uruar Shkupin dhe Athinën për gjetjen e një zgjidhje për kontestin disa vjeçar rreth çështjes së emrit të Maqedonisë, shkruan Zhurnal.

Knajsell, me këtë rast e ka përdorur edhe emrin e ri të Maqedonisë.

"Urime për Greqinë dhe Republikën e Maqedonisë veriore për zgjedhjen e kontestit disa vjeçar të emrit. Ky është një sukses i dialogut dhe diplomacisë. Kjo është një ditë e rëndësishme për gjithë rajonin", ka shkruar në llogarin e saj në Tuiter, Knajsell, transmeton Zhurnal.

Ndërsa postimin e saj në tuiter e ka shpërndarë edhe kancelari austraiak Sebastijan Kurc.

© ZHURNAL 13.06.2018, 10:52 | D.J. | 756 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."