ZHURNAL.MK ZHURNAL.KS ZHURNAL.AL

 

Lajme nga Maqedonia
Fillon procesi gjyqësorë kundër udhëheqësisë së tregut të Shkupit për krim me akcione

Me aktpadinë të akuzuarve ju ngjeshet akuza për zvogëlim të pasurisë së tregut me tërheqjen e 14.522 akcione të thjeshta në dy raste gjatë vitit 2006 dhe 2007 prej të cilëve kompania më parë ka pasur fitim prej 1.5 milion euro.

Shkup, 27 maj - Aktpadia kundër udhëheqësisë së tregut të Shkupit është bërë e plotëfuqishme ndërsa gjykata së shpejti pritet të fillojë me procesin gjyqësorë kundër shtatë personave edhe atë ndaj Sasho Davitkovski, Tosho Davitkovski, Predrag Milosavljeviq, Jovan Jovanovski, Slobodanka Ristovska, Boce Slavkov dhe Todorka Davitkovska.
 
Me aktpadinë të akuzuarve ju ngjeshet akuza për zvogëlim të pasurisë së tregut me tërheqjen e 14.522 akcione të thjeshta në dy raste gjatë vitit 2006 dhe 2007 prej të cilëve kompania më parë ka pasur fitim prej 1.5 milion euro.

Tash, udhëheqësia po përballet me proces gjyqësorë që më së shumti e pengon funksionimin e këtij institucioni e madje disa akcionarë të tjerë kanë synime në pjesë të kompanisë.

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 27.05.2018, 16:51  | T.E. | 2,356 i lexuar

 

 

 

Tortevski: Amnestia duhet të jetë gjithëpërfshirëse, në 10 vitet e fundit mos ketë hetime për kriminelët por edhe ato që sillen të ndershëm

Shkup, 16 tetor – Dreklarata e kryeministrit Zaev në parlament se duhet të fallen politikanët mes vetes përkundër atyre që ka ndodhur më 27 prill në parlament duket se ka ngritur shumë pluhur në opinion.

Avokati Aleksandar Tortevski ka shkruar se kjo amnesti që kryeministri e ka përmendur në parlament në një nga fjalimet e tij duhet të jetë gjithëpërfshirëse.

“Amnestia duhet të jetë gjithëpërfshirëse, të lirohen të gjithë të burgosurit, të ndalohen hetimet penale, të mos funksionojnë gjykatat, prokuroria publike dhe ajo special dhe mos harxhojmë para për ato, në 10 vitet e fundit mos ketë hetime mbi kriminalitetin që të mund të prekin pak edhe ato që janë ndier si të ndershëm deri më tani”, ka shkruar kështu Tortevski.

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 16.10.2018, 23:42  | T.E. | 5.971 i lexuar

© ZHURNAL.mk

MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA
AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"
Fon: 02 3217 815, E-mail: info @ zhurnal.mk
© 2018 Agjencia e lajmeve "ZHURNAL"
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara. Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.