ZHURNAL.MK ZHURNAL.KS ZHURNAL.AL

 

Lajme nga Maqedonia
Klubi leterar “ABC” dhe Koço Racin, prezentuan dy monogravi të dëshmorëve nga Kosova

Klubi letrar Abc Poetike nga Shkupi disa vite me radhe mundohet qe permes bashkpunimit kulturor,artit e poezise te kontribuoje ne afrimin e vlerave tona kulturore,afrimin dhe bashkimin shpirteror te kombit,theksoi kryetari I klubit letrar Sami Sherifi.

Shkup, 27 maj - Klubi leterar ABC-ja Poetike ne bashkpunim me shtepin e kultures “Koco Racin “ne Shkup në manifestimin e organizuar poetik e kulturor, prezentuan dy monografi te deshmorve nga Kosova Agim Bajramit Komandant Zefi dhe Selver Maqkaj, si dhe ekspozit kolektive të piktorve nga Shkupi Afrim Shatkut dhe Fatmir Stavilecit si dhe nga Kosova Idriz Berishës dhe Shahadin Mejzinit.
 
Klubi letrar Abc Poetike nga Shkupi disa vite me radhe mundohet qe permes bashkpunimit kulturor,artit e poezise te kontribuoje ne afrimin e vlerave tona kulturore,afrimin dhe bashkimin shpirteror te kombit,theksoi kryetari I klubit letrar Sami Sherifi.
 
“Klubi letrar vitin e kaluar u vlersua dhe u shpall “klubi me I sukseshem I vitit 2017”ne Tirane,ata qe e duan artin,ata qe e duan kulturen dhe vendin ata dijne te vlersojne,edhe kesaj radhe qellimi yne kryesore eshte qe te respektojme e vlersojme jo vetem deshmoret e kombit por edhe familjaret e tyre per te cilet flijuan jeten keta deshmore”, tha Sami Sherifi, Kryetar I K.L ABC-Poetike.
 
Ndërkohë nga shtepia e kultures Koco Racin thonë se kanë mundësi dhe gjithmonë  do ti perkrahin manifestimet per kulturen Shqiptare.
 
“Për gjith keto vite vlen të permendet perkrahje e parezerv qe tani lirshem I shprehim vlerat tona kombetare ne bashkpunim me shtepi botuese,krijues,poet shkrimtar dhe te tjer”, tha Sadri Jakupi, “Koco Racin” Shkup
 
Ne kete manifestim u interpretuan kenge te vjetra qytetare nga grupi muzikor LYRA-2 nga Shkupi si dhe u recituan poezi nga poet të vendit dhe Kosova. Ekspozita do te jete e hapur deri te merkuren.

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 27.05.2018, 00:22  | D.J. | 1,548 i lexuar

 

 

 

Vazhdojnë ditët me diell

Shkup, 17 tetor - Instituti Hidrometeorologjik njofton se moti në vend vazhdon të jetë i ngjashëm edhe ditën e nesërme.

“Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 4-5 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihet të lëvizin ndërmjet 22-23 gradë Celsius. Shtypja atmosferike mbetet mbi vlerat e normales. Do të fryjë erë e lehtë deri mesatare nga drejtimet e ndryshme kryesisht në pjesën e dytë të ditë”, thuhet në njoftimin e tyre.

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 17.10.2018, 23:24  | D.J. | 7.998 i lexuar

© ZHURNAL.mk

MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA
AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"
Fon: 02 3217 815, E-mail: info @ zhurnal.mk
© 2018 Agjencia e lajmeve "ZHURNAL"
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara. Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.