ZHURNAL.MK ZHURNAL.KS ZHURNAL.AL

 

Lajme nga Maqedonia
« VIDEO » Myftinia dhe Komuna e Tetovës organizuan Ditën e Poezisë

Në vazhdën e aktiviteteve të përbashkëta Myftinia dhe Komuna e Tetovës në ambientet e Fakultetit të Arteve pranë Universitetit të Tetovës organizuan manifestimin e radhës: “Dita e Poezisë”.

Shkup, 27 maj - Në vazhdën e aktiviteteve të përbashkëta Myftinia dhe Komuna e Tetovës në ambientet e Fakultetit të Arteve pranë Universitetit të Tetovës organizuan manifestimin e radhës: “Dita e Poezisë”. 

Në këtë manifestim të pranishëm ishtin Myftiu i Tetovës Qani ef. Nesimi, ish Myftinjtë e Tetovës, përfaqësues të komunës së Tetovë kolegë të Myftinisë, Dekani i Fakultetit Filozofik pranë Universitetit të Tetovës Ibish Kadriu me disa profesorë të UT-së, hoxhollarët e qytetit të Tetovës me rrethinë, profesorët, profesoreshat dhe disa nga nxënëset e Medresesë “Isa Beu” – Tetovë. 

Ligjëruesi i këtij programi ishte profesori Elez Ismaili i cili të pranishmëve iu drejtua me temën: “Elementet Kur’anore në letërsinë shqipe, me theks të veçantë në letërsinë e Bejtexhinjëve.

Ndërkaq në këtë program u recituan edhe disa poezi nga nxënëset e Medresesë “Isa Beu” paralelja e shtrirë e vajzave në Tetovë: Ky program është përmbyllur me pjesë të zgjedhura nga mendimet e Rexhep Vokës të interpretuara poashtu nga nxënëset e medresesë.

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 27.05.2018, 00:19  | D.J. | 1,852 i lexuar

 

 

 

Vazhdojnë ditët me diell

Shkup, 17 tetor - Instituti Hidrometeorologjik njofton se moti në vend vazhdon të jetë i ngjashëm edhe ditën e nesërme.

“Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 4-5 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihet të lëvizin ndërmjet 22-23 gradë Celsius. Shtypja atmosferike mbetet mbi vlerat e normales. Do të fryjë erë e lehtë deri mesatare nga drejtimet e ndryshme kryesisht në pjesën e dytë të ditë”, thuhet në njoftimin e tyre.

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 17.10.2018, 23:24  | D.J. | 8.458 i lexuar

© ZHURNAL.mk

MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA
AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"
Fon: 02 3217 815, E-mail: info @ zhurnal.mk
© 2018 Agjencia e lajmeve "ZHURNAL"
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara. Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.