ZHURNAL.MK ZHURNAL.KS ZHURNAL.AL

 

Medicina
Si ta përdorni kanellën si medikament?

Sot e përdorim si erëzë por në fakt është shumë më shumë se kaq. Kanella ka një histori të gjatë pasi në të kaluarën është përdorur si një medikament natyral për të trajtuar një numër të madh të sëmundjeve.

Në fakt, kanella vërtetë ka efekte të shkëlqyeshme mjekësore dhe mund të lehtësojë simptomat e sëmundjeve të ndryshme, transmeton Klan Kosova.

Më poshtë janë disa mënyra se si mund ta përdorni kanellën për sëmundje të ndryshme dhe probleme si humbja e peshës, rënia e flokëve dhe pickimet e insekteve.

Ftohja dhe kollë kronike

Kombinoni një lugë gjelle mjaltë dhe ¼ lugë çaji kanellë.

Përdoreni këtë trajtim natyral tri herë në ditë. Simptomat e kollës dhe ftohjeve duhet të kalojnë brenda tri ditësh.

Niveli i lartë i kolesterolit

Përzieni tri lugë çaji kanellë dhe dy lugë gjelle mjaltë në 400 ml çaj (çaji i gjelbër është opsioni më i mirë).

Konsumojeni këtë çaj tri herë në ditë. Është e vërtetuar tashmë se ky kombinim ul nivelin e kolesterolit afër 10 % brenda katër orësh pasi ta konsumoni.

Humbja e peshës

Shtoni një gjysmë luge çaji kanellë në ujin e zier paraprakisht, mbulojeni dhe lëreni të qëndrojë për 30 minuta.

Kur të ftohet, shtoni një lugë gjelle mjaltë.

Pijeni gjysmën e këtij lëngu gjysmë ore para kohës së gjumit, mbulojeni gjysmën e mbetur dhe lëreni në frigorifer.

Konsumojeni në mëngjes esëll, gjysmë ore para se të hani mëngjes (mos e nxehni lëngun).

Rënia e flokëve

Kombinojeni gjysmë luge çaji kanellë, një lugë gjelle mjaltë dhe vaj ulliri të ngrohtë.

Aplikojeni këtë maskë në flokë, lëreni të qëndrojë për 15 minuta, më pas shpëlani flokët.

Era e keqe e gojës

Përzieni një lugë çaji mjaltë me një lugë çaji kanellë në një filxhan me ujë të vakët dhe shpëlajeni gojën.

Pickimet e insekteve

Kombinoni dy lugë gjelle ujë të vakët, një lugë gjelle mjaltë dhe një lugë çaji kanellë. Fërkojeni këtë përzierje në vendin ku ju kanë pickuar insektet.

Simptomat e dhimbjes, djegies ose kruarjes duhet të zhduken brenda një ose dy minutash.

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 25.05.2018, 14:00  | Z.H. | 1,392 i lexuar

 

 

 

Tortevski: Amnestia duhet të jetë gjithëpërfshirëse, në 10 vitet e fundit mos ketë hetime për kriminelët por edhe ato që sillen të ndershëm

Shkup, 16 tetor – Dreklarata e kryeministrit Zaev në parlament se duhet të fallen politikanët mes vetes përkundër atyre që ka ndodhur më 27 prill në parlament duket se ka ngritur shumë pluhur në opinion.

Avokati Aleksandar Tortevski ka shkruar se kjo amnesti që kryeministri e ka përmendur në parlament në një nga fjalimet e tij duhet të jetë gjithëpërfshirëse.

“Amnestia duhet të jetë gjithëpërfshirëse, të lirohen të gjithë të burgosurit, të ndalohen hetimet penale, të mos funksionojnë gjykatat, prokuroria publike dhe ajo special dhe mos harxhojmë para për ato, në 10 vitet e fundit mos ketë hetime mbi kriminalitetin që të mund të prekin pak edhe ato që janë ndier si të ndershëm deri më tani”, ka shkruar kështu Tortevski.

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 16.10.2018, 23:42  | Z.H. | 5.637 i lexuar

© ZHURNAL.mk

MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA
AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"
Fon: 02 3217 815, E-mail: info @ zhurnal.mk
© 2018 Agjencia e lajmeve "ZHURNAL"
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara. Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.