Kryeparlamentari Talat Xhaferi takohet me kryetarin e komunës së Preshevës (VIDEO)
maqedonia
Kryeparlamentari Talat Xhaferi takohet me kryetarin e komunës së Preshevës (VIDEO)

Kryeparlamentari Talat Xhaferi takohet me kryetarin e komunës së Preshevës (VIDEO)

Preshevë, 24 maj - Takimi zyrtar u zhvillua në kabinetin e kryetarit të Komunës së Preshevës ku shumë tema u diskutuan brenda këtij takimi, ndër ato ishte edhe çështja e hapjes së kufirit në mes Maqedonisë dhe Serbisë, gjegjësisht në mes fshatit Miratoc dhe Llojan.

Pas këtij takimi u mbajt edhe një konferencë për gazetar ku mediave ju drejtua kryetari Arifi ai tha se jemi falënderues që kryeparlamentari Talat Xhaferi i cili në agjendën e tij zyrtare vizitoi edhe komunën tonë, ne gjatë këtij takimi biseduam kryesisht për çështjen e hapjes së kufirit të cilët jemi në proces si nga ana e Republikës së Maqedonisë dhe atë të Serbisë, ne jemi të gjithë duke bër përpjekje që të hapet sa më shpejtë.

Edhe kryeparlamentari i Republikës së Maqedonis z Talat Xhaferi ju drejtua mediave ku tha se kjo është ndalesa e fundit në Preshevë dhe përmbyllet vizita ime zyrtare në Republikën e Serbisë. Sot ne gjatë takimit me kryetarin Arifi biseduam shumë tema të ndryshme konkretisht për hapjen e kufirit Miratoc-Llojan ku kjo çështje në të ardhmen do të ngritet edhe në nivel qendror në mes dy qeverive atë të Maqedonisë dhe Sërbisë.

Kjo ishte vizita e parë e kryetarit të Parlamentit të Maqeonisë në Preshevë dhe përmbyllja e vizitës zyrtare të delegacionit të Maqedonisë që i bëri Republikës së Serbisë.

© ZHURNAL 25.05.2018, 00:38 | B.M. | 3,279 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."