ZHURNAL.MK ZHURNAL.KS ZHURNAL.AL

 

Lajme nga Maqedonia
Maqedonia dhe Shqipëria me paga më të ulta në rajon

Shtetasit e Maqedonisë dhe të Shqipërisë marrin paga më të ulta në rajon, theksohet në raportin e Qendrës hulumtuese “Demostat”.

Shkup, 24 maj - Shtetasit e Maqedonisë dhe të Shqipërisë marrin paga më të ulta në rajon, theksohet në raportin e Qendrës hulumtuese “Demostat”.

Me pagë mesatare prej 383 euro, Maqedonia është e fundit në rajon. Mesatarja në BeH është 440 euro, në Serbi 422 euro, në Malin e Zi 512 euro, në Kroaci 832 euro, Slloveni 1.077 euro, Bullgari 457 euro. Shtetasit e Shqipërisë marrin 378 euro. Grekët edhe pse kishin masa për kursim, pagat mesatare janë 917 euro. Në Hungari pagat janë 703 euro, kurse në Rumani 535 euro.

Më dramatike janë krahasimet në vendet më të fuqishme të Evropës. Në Britaninë e Madhe paga mesatare është 1.990 euro, në Francë 2.157 euro, në Gjermani 3.771 euro, Itali 1.758 euro, Austri 2.324, Danimarkë 3.270 euro.

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 24.05.2018, 14:15  | D.J. | 863 i lexuar

 

 

 

Tortevski: Amnestia duhet të jetë gjithëpërfshirëse, në 10 vitet e fundit mos ketë hetime për kriminelët por edhe ato që sillen të ndershëm

Shkup, 16 tetor – Dreklarata e kryeministrit Zaev në parlament se duhet të fallen politikanët mes vetes përkundër atyre që ka ndodhur më 27 prill në parlament duket se ka ngritur shumë pluhur në opinion.

Avokati Aleksandar Tortevski ka shkruar se kjo amnesti që kryeministri e ka përmendur në parlament në një nga fjalimet e tij duhet të jetë gjithëpërfshirëse.

“Amnestia duhet të jetë gjithëpërfshirëse, të lirohen të gjithë të burgosurit, të ndalohen hetimet penale, të mos funksionojnë gjykatat, prokuroria publike dhe ajo special dhe mos harxhojmë para për ato, në 10 vitet e fundit mos ketë hetime mbi kriminalitetin që të mund të prekin pak edhe ato që janë ndier si të ndershëm deri më tani”, ka shkruar kështu Tortevski.

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 16.10.2018, 23:42  | D.J. | 5.614 i lexuar

© ZHURNAL.mk

MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA
AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"
Fon: 02 3217 815, E-mail: info @ zhurnal.mk
© 2018 Agjencia e lajmeve "ZHURNAL"
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara. Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.