ZHURNAL.MK ZHURNAL.KS ZHURNAL.AL

 

Lajme nga Maqedonia
Të punësuarit në shkollat fillore dhe të mesme do të kenë kontrata në afat të pacaktuar

Qeveria miratoi vendimin për punësim në kohë të pacaktuar në shkollat fillore dhe të mesme.

Shkup, 22 maj - Qeveria miratoi vendimin për punësim në kohë të pacaktuar në shkollat fillore dhe të mesme.

“Në seancën e fundit Qeveria pranoi informacionin për punësime në shkollat fillore dhe të mesme dhe mori vendim që Ministria e Arsimit dhe Shkencës të kërkojë miratimin nga Ministria e Financave për punësimin e personave për kohë të pacaktuar të punës në arsimin fillor dhe të mesëm, për vende pune ku do të realizohet orari i plotë i punës”, thuhet në kumtesën e Qeverisë.

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 22.05.2018, 23:22  | D.J. | 6,476 i lexuar

 

 

 

Në gjykimin për "27 prillin" të pranishëm avokatët e të akuzuarve dhe avokatët me detyrë zyrtare

Shkup, 17 tetor - Pa pjesëmarrjen e opinionit sot në ndërtesën e re të Gjykatës Penale vazhdoi seanca gjyqësore për ngjarjet e 27 prillit vitin e kaluar në Kuvendin e RM-së me dëshmimin e dëshmitarit të rrezikuar C1.

Në sallën gjyqësore janë të pranishëm të akuzuarit, avokatët e të akuzuarve dhe avokatët e detyrës zyrtare të cilët dje i emëroi Gjykata pas braktisjes së seancës të mbrojtjes së të akuzuarve të cilët ankoheshin se nuk kanë kushte për punë.

Në seancën e djeshme e cila filloi në ndërtesën e re të Gjykatës Penale, opinioni ishte i përjashtuar, ndërsa për arsye teknike gjykimi u transferua në objektin e vjetër të gjykatës. Për shkak të debatit midis këshillit gjyqësor dhe avokatëve mbrojtja u dënua me nga 1.000 euro.

Në bankën e të akuzuarve në gjykatë janë Luben Arnaudov, Sasho Vasilevski, Kërsto Mukoski, Lupço Dimovski, Johan Tarçullovski, Mitko Çavkov, Mitko Peshovski, Dushko Llazarov, Goran Joshevski - Levi Oliver Popovski, Oliver Radullov, Sasho Markovski, Munir Pepiq, Abdulfeta Alimi, Elena Docevska - Bozhinovska, Ivan Cvetanovski Boris Damovski, Bogdan Ilievski - Betmen, Vllado Jovanovski, Igor Durllovski, Stefan Mlladenovski, Mihail Mlladenovski, Zakariе Simovski, Mlladen Dodevski, Jane Çento, Goranço Angellovski, Igor Jug, Ilia Sllaveski, Vllatko Trajkov, Viliam Mihajllovski, Nikolla Mitrevski - Koljo , Aleksandar Vasilevski - Ninxha dhe Mitre Pitropovski. 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 17.10.2018, 12:12  | D.J. | 193 i lexuar

© ZHURNAL.mk

MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA
AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"
Fon: 02 3217 815, E-mail: info @ zhurnal.mk
© 2018 Agjencia e lajmeve "ZHURNAL"
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara. Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.